Według danych z 2019 roku prawie 70% Polaków ma próchnicę. Najczęściej z tą chorobą borykają się nastolatkowie. Wśród osiemnastolatków odsetek osób chorych na próchnicę wynosi aż 95%. Problem ten jest często ignorowany, mimo jego szerokiego zasięgu. Stomatolodzy alarmują, że nieleczona próchnica może prowadzić do poważnych powikłań, nawet takich jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory.
Kiedy zdecydować się na wizytę u stomatologa?
W przypadku próchnicy ważne jest jej jak najszybsze rozpoznanie. Daje ona takie objawy jak przebarwienia na zębach, nieprzyjemny zapach z ust, ubytki w zębach, ich nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz ból. Kiedy tylko zauważymy u siebie choćby niektóre z tych objawów należy udać się do dentysty.
W przypadku wczesnego stadium próchnicy, dentysta jest w stanie wyleczyć ją za pomocą profilaktyki fluorowej. Jeśli jednak z wizytą stomatologiczną będziemy zwlekać może okazać się, że nie obędzie się bez leczenia kanałowego.
Jak przebiega leczenie próchnicy?
W celu dopasowania właściwej metody leczenia do pacjenta, dentysta musi wykonać odpowiednią diagnozę. Polega ona na rozpoznaniu w jakim stadium są zmiany próchnicowe. Pierwsza faza to tzw. próchnica początkowa. Można ją rozpoznać po białych plamkach znajdujących się na szkliwie zębów. W tym wypadku do leczenia wykorzystuje się profilaktykę fluorową.
Polega ona na nałożeniu na szkliwo fluoru, który wzmacnia zęby oraz ochrania je przed postępem próchnicy. Zwiększa się wówczas ich odporność na obniżenie pH, wywołane przez bakterie. Wykrycie próchnicy na tym etapie, ze względu na łagodny proces leczenia, jest najkorzystniejsze dla pacjenta.
Następnym stadium jest próchnica powierzchniowa. Jej objawy to ciemne i szorstkie plamy na szkliwie oraz zniszczenie tkanki chorego zęba. Dentysta w tej fazie choroby jako metodę leczenia wykorzystuje borowanie. Ząb zostaje dokładnie oczyszczony, a następnie powstały ubytek jest uzupełniany.
Kiedy plamki na szkliwie mają już brązowy lub czarny kolor to mamy do czynienia z próchnicą średnią. Jest to oznaka, że próchnica objęła swoim działaniem nie tylko szkliwo, ale i zębinę. W celu leczenia, stomatolog wykonuje abrazję powietrzną.
Ostatnim i najpoważniejszym etapem jest próchnica głęboka, która charakteryzuje się powstaniem ubytku, sięgającego do nerwu zęba. W tej sytuacji stomatolog może zdecydować się na leczenie kanałowe, czasem również na wyrwanie zęba.
Jaką profilaktykę stosować?
Prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy można zminimalizować za pomocą prawidłowego odżywiania oraz właściwej higieny jamy ustnej. Próchnica jest poważnym problemem w państwach, w których spożywa się dużą ilość cukru, dlatego też należy ograniczyć jego ilość w codziennej diecie. Podobnie sprawa ma się z węglowodanami.
Do codziennego odżywiania powinno się wprowadzić twarde pokarmy np. marchewki. Przyczynia się to do oczyszczenia zębów oraz śliny. Nie można również zapominać o dokładnym szorowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznych czy płynów do płukania jamy ustnej. Bardzo istotne są również wizyty stomatologiczne, z których powinno się korzystać co najmniej raz na pół roku.
Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl |