× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Uroda>>Korekta przegrody nosa – na czym polega i kto może z niej skorzystać?
Korekta przegrody nosa
Uroda

Korekta przegrody nosa – na czym polega i kto może z niej skorzystać?

Częste infekcje górnych dróg oddechowych, uczucie nieustannie zatkanego nosa, chrapanie – to uciążliwe problemy, które mogą mieć wspólną przyczynę. Jest nią skrzywienie przegrody nosa, czyli struktury, która przebiega przez środek nosa, dzieląc go na dwie jamy. Stanowi ona wsparcie dla tkanek miękkich i ułatwia przepływ powietrza. Skrzywienie przegrody nosowej występuje u większości ludzi, ale nie wszyscy mają w związku z tym dolegliwości. Osoby, które się z nimi zmagają, mogą skorzystać z zabiegu endoskopowej korekcji przegrody nosa nazywanej septoplastyką

Wskazania do zabiegu septoplastyki

Do skrzywienia przegrody nosowej może dojść na skutek urazu, jaki nastąpił podczas wypadku komunikacyjnego albo bójki, ale też już w chwili narodzin (w związku z przejściem przez kanał rodny). Najczęściej jednak odkształcenia powstają z powodu nierównomiernego wzrostu tkanek (chrzęstnej lub/i kostnej), z których zbudowana jest przegroda nosowa. 

Niezależnie od przyczyn odkształceń, u niektórych osób wywołują one takie objawy, jak:

  • utrudnione oddychanie przez nos,
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych (w tym – zapalenie zatok przynosowych),
  • przewlekłe lub nawracające zapalenie ucha środkowego, kanałów łzowych,
  • nawracające krwawienia z nosa,
  • chrapanie, bezdech senny,
  • zaburzenia węchu lub/i słuchu,
  • trudności z mówieniem,
  • bóle głowy.

Jeśli lekarz stwierdzi, że przyczynę powyższych problemów stanowi skrzywienie przegrody nosowej, to są one wskazaniem do septoplastyki. Zabieg ten można wykonać także ze względów estetycznych. Należy jednak pamiętać, że endoskopowa korekcja przegrody nosa w niewielkim tylko stopniu wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Jeśli pacjentowi zależy np. na korekcie kształtu czy zmniejszeniu nosa, musi połączyć septoplastykę z bardziej inwazyjnym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej,

Na czym polega septoplastyka?

Septoplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na przebudowie zdeformowanej chrząstki nosa tak, by uzyskała prawidłowy kształt anatomiczny. W zależności od stopnia deformacji korekcji można dokonać wewnątrznosowo lub poprzez jej usunięcie, wymodelowanie i ponowne umieszczenie w jamie nosa. Niekiedy operacja może wiązać się z usunięciem skrzywionych części kostnych albo plastyką małżowin nosowych. Septoplastykę przeprowadza się endoskopowo przez jamę nosa – bez wykonywania zewnętrznych cięć. Zabieg nie pozostawia więc żadnych widocznych śladów. 

Septoplastyka wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, rzadziej – miejscowym. Procedura trwa od 30 minut do godziny. Po operacji zakłada się rozpuszczalne szwy (nie wymagają późniejszego usuwania), służące ustabilizowaniu przegrody nosowej. W obu przewodach nosowych umieszcza się opatrunki. Endoskopowa korekcja przegrody nosa zwykle nie wymaga pobytu w szpitalu – najczęściej wykonuje się ją w ramach chirurgii jednego dnia. Po 2-3 dniach usuwa się z nosa opatrunki.

Po zabiegu przez kilka dni mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, które znosi się za pomocą zaleconych przez lekarza leków. Ze względu na ryzyko krwawień z nosa wskazane jest także zażywanie preparatów przeciwkrwotocznych. Pacjentowi zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na około 1-2 tygodnie. Nos należy chronić przed potencjalnymi urazami, zanieczyszczeniami, a także unikać ryzyka infekcji. O całkowitym wygojeniu można mówić po około 5-6 tygodniach.

Czy endoskopowa korekcja przegrody nosa jest bezpieczna?

Osoby rozważające septoplastykę często zadają pytanie, czy „prostowanie nosa u laryngologa” jest bezpieczne. Jak w przypadku każdego zabiegu, istnieje pewne ryzyko powikłań. U niewielkiego odsetka pacjentów występują takie problemy, jak np. zaburzenia węchu czy perforacja przegrody nosowej. Przy niewłaściwej lub zbyt krótkotrwałej stabilizacji operowanych tkanek może ponownie dojść do niedrożności nosa. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Endoskopowa korekcja przegrody nosa jest zabiegiem stosunkowo nieskomplikowanym, mało inwazyjnym i bezpiecznym. Efekty operacji są trwałe – po interwencji chirurgicznej  chrząstka przegrody nosa nie ma tendencji do odrastania