× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Pielęgnacja skóry>>Jak dbać o twarz i ciało latem przy jasnej karnacji?
Jak dbać o twarz i ciało latem przy jasnej karnacji?
Pielęgnacja skóry

Jak dbać o twarz i ciało latem przy jasnej karnacji?

Nasza twarz jest naszą wizytówką, dlatego warto o nią dbać i zapobiegać przedwczesnym procesom starzenia. Istotne znaczenie ma odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie skóry twarzy, ale i ciała. Warto dowiedzieć się, jak dbać o skórę latem przy jasnej karnacji.

Jak oczyszczać skórę latem i jakich kremów nawilżających warto używać? 

Oczyszczanie skóry jest bardzo ważne, by produkty kosmetyczne, w tym kremy z filtrem, których używa się na twarz mogły dobrze się wchłonąć. Warto zatem sięgnąć po łagodne, a zarazem uniwersalne środki myjące, które pozostawiają skórę odświeżoną i nawilżoną. Świetnie sprawdzi się płyn micelarny, który zawiera micele o właściwościach dogłębnie oczyszczających. Pozostawia na skórze film ochronny, który chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Kilka minut po oczyszczaniu można przejść do dalszej rutyny pielęgnacyjnej, czyli nałożenia serum i kremu nawilżającego. Warto wybrać produkt z witaminą C lub niacynamidem. Takie sera i kremy niwelują przebarwienia na skórze, na które narażone są osoby o jasnej karnacji. Witamina C dodatkowo jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Z kolei niacynamid reguluje ilość sebum. W dalszej kolejności można wykonać makijaż. W przypadku męskiej pielęgnacji dedykowane kremy aplikuje się po goleniu czy też myciu i pielęgnacji zarostu. Po tych czynnościach można już sięgnąć po produkt ochronny do twarzy zawierający filtr SPF. Może być to produkt w sprayu, który dobrze wchłania się w skórę i sprawdzi nawet przy makijażu.         

Ochrona twarzy i ciała przed szkodliwym promieniowaniem UV – jak dobrać krem z filtrem? 

Dobór kremu czy emulsji z filtrem UV w dużej mierze zależna jest od karnacji. Do jasnej świetnie sprawdzi się krem ochronny do twarzy SPF 50, która chroni w ok. 98% przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. SPF 50 gwarantuje 50-krotnie wyższą ochronę w stosunku do tej naturalnej wynikającej z mechanizmów obronnych skóry. Bez ochrony można przebywać na słońcu ok. 20 minut, a z wysoką ochroną UV znacznie dłużej. Trzeba oczywiście pamiętać, by unikać ekspozycji na bezpośrednie słońce, gdy indeks UV jest wysoki, nawet mimo stosowanej ochrony przeciwsłonecznej. Należy w tym czasie przebywać w cieniu. Gdy indeks UV przekracza 11, najlepiej zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, zwłaszcza mając jasną, podatną na podrażnienia karnację.     

Czy można zdrowo się opalać przy jasnej karnacji?  

Wszystko zależy od fototypu skóry. Wyróżniamy ich aż 7. Jasna karnacja to III fototypy skóry. W przypadku pierwszego skóra zawsze ulega poparzeniom i właściwie się nie opala. Dotyczy to osób o alabastrowej cerze, które zazwyczaj mają rude włosy, ewentualnie blond. Powinny stosować najwyższy stopień ochrony UV i generalnie unikać długotrwałej ekspozycji na słońcu. Z kolei osoby zaliczające się do fototypu II i III mogą zdrowo opalić swoją skórę, stosując emulsję, czy też krem z filtrem UV. Oczywiście w przypadku wysokiej ochrony trudno w krótkim czasie  uzyskać opaleniznę. Dlatego jeśli chce się przyspieszyć ten proces, to można sięgnąć po olejek przyspieszający opalanie i aplikować go po zastosowaniu i wchłonięciu się kremu z wysokim filtrem UV. Choć stosując wysokie kremy z filtrem nie dopuścicie do całkowitego zbrązowienia skóry i karnacji podobnej do mulata, to jednak jest to bezpieczniejsze dla Waszej skóry. Pamiętajcie, że promieniowanie UVB nie tylko opala skórę, ale i przyspiesza procesy starzenia.