× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Nietrzymanie moczu – jaki materac
materac
Informacje i porady

Nietrzymanie moczu – jaki materac

Nietrzymanie moczu tzw. inkontynencja to bardzo kłopotliwa dolegliwość. Niektórzy doświadczają jej już w wieku średnim. Nietrzymanie moczu nasila się wraz z wiekiem. Seniorzy są zmuszeni wspierać się produktami na nietrzymanie moczu tj. wkładki oraz pieluchomajtki. Są to praktyczne produkty higieniczne, które pozwalają osobom starszym na normalne funkcjonowanie w ciągu dnia oraz poczucie bezpieczeństwa w nocy. Jakie materace dadzą seniorom jeszcze większe poczucie komfortu w nocy? Sprawdźmy!

Materac dla seniora – problem z obracaniem się na materacu oraz ze wstawaniem

Wielu seniorów cierpiących na nietrzymanie moczu są to osoby mobilne. Poruszają się one o własnych siłach. Nietrzymanie moczu jest u nich sporadyczne. Produkty na nietrzymanie moczu mają zapewnić im bezpieczeństwo na wypadek, jeśli nie zdążą oni na czas do toalety. Za dnia wszelkiego rodzaju wkładki oraz pieluchomajtki są wystarczająco chłonne. Problem pojawia się w nocy, gdy senior ma problemy ze wstaniem z łóżka z powodu zbyt miękkiego materaca. Osoba starsza ma bowiem nie tylko osłabiony pęcherz, ale również i mięśnie całego ciała. Zatapiając się w zbyt miękkim materacu może ona nie mieć wystarczająco dużo siły, aby szybko się podnieść z materaca i zdążyć na czas do toalety. W związku z tym senior załatwi swoją potrzebę na łóżku, podczas gdy za dnia miejsce ma jedynie lekkie popuszczanie moczu. Ucierpi na tym materac – o ile go odpowiednio nie zabezpieczymy przed taką ewentualnością, oraz duma starszego człowieka. Rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie bardziej chłonnych środków higienicznych. Niestety większość seniorów nie może pogodzić się ze swoim stanem zdrowia i chłonne pampersy dla obłożnie chorych odsuwają oni od siebie tak długo, jak tylko mogą. Mają w tym trochę racji. Tak długo, jak długo mogą samodzielnie chodzić, powinni oni wstawać w nocy do toalety. Problemem nie są tutaj więc mało chłonne wkładki, czy pieluchomajtki, tylko zbyt miękki materac. Senior powinien mieć odpowiednio sprężysty materac, z którego – wybudzony w środku nocy za potrzebą, będzie w stanie w miarę szybko wstać.

Łóżko pielęgnacyjne dla seniora – pomoc w zmienianiu pozycji ciała oraz we wstawaniu z łóżka

Duże znaczenie podczas wstawania z łóżka ma również jego wysokość. Łóżko seniora powinno mieć mniej więcej wysokość krzesła. Siedząc na łóżku o takiej wysokości senior nie będzie miał najmniejszych problemów, by z niego wstać. Dobrym rozwiązaniem dla osób starszych jest również łóżko pielęgnacyjne. Panuje przekonanie, że jest to łóżko dla osób obłożnie chorych. Tymczasem łóżko pielęgnacyjne pozwala seniorowi na ułożenie ciała w wygodnej pozycji. Uchwyt umieszczony nad łóżkiem seniora pozwala mu podciągnąć się na łóżku do pozycji siedzącej, z której łatwiej jest mu wyjść z łóżka.

Jak zabezpieczyć materac przed przemoczeniem

Mamy wygodny, sprężysty materac, produkty na inkontynencje i łóżko pielęgnacyjne – czy czegoś tu brakuje, aby senior czuł się w nocy komfortowo? Warto na wszelki wypadek zabezpieczyć materac przed przemoczeniem. W tym celu najlepiej sięgnąć po nieprzemakalne prześcieradło, które w 100% ochroni materac przed przemoczeniem. Na nieprzemakalne prześcieradło zakładamy zwykłe prześcieradło, które jest znacznie przyjemniejsze w dotyku.

Starość nie radość, młodość nie wieczność. Czasami tak niewiele potrzeba, by móc starzeć się z godnością. Dobrej jakości materace ma w swoim asortymencie firma Anhel. Znajdą się wśród nich również materace dla seniorów, które zapewnią im komfort podczas snu oraz wystarczająco sprężystą powierzchnię podczas wstawania.