Wielu z nas z pewnością słyszało stare porzekadło, że ruch to zdrowie. Warto jednak zastanowić się głębiej, skąd takie przekonanie i czy faktycznie jest ono prawdziwe. Na ile powinniśmy unikać takich miejsc w domu jak osławiona, umożliwiająca wygodne rozłożenie się sofa a na ile decydować się na bieganie, jazdę na rowerze, wyjście na rolki, nordic-walking czy inne zorganizowane formy aktywności fizycznej. Aby odpowiedzieć nieco rzetelniej na zapytanie, dlaczego ruch to zdrowie, zapraszamy wszystkich do lektury niniejszego artykułu. Mamy żywą nadzieję, że zawarte w nim przemyślenia ułatwią dojście do właściwych wniosków, jak również bezwzględnie potwierdzą, że istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy właściwie pojmowaną aktywnością fizyczną, a stanem zdrowia danego człowieka. Zapraszamy do wnikliwej lektury!
Przechodząc do konkretów, warto jednoznacznie wskazać, że ruch to zdrowie, ponieważ szybsze bicie serca w określonym, nieco dłuższym okresie ma zbawienny wpływ na naszą kondycję i wewnętrzną siłę naszego organizmu. To właśnie dlatego, nawet jeżeli bardzo kochamy nasz ulubiony zestaw wypoczynkowy i tak powinniśmy od czasu do czasu postawić na amatorski sport, niezależnie od obranej dyscypliny!
Istotnym aspektem jest też wpływ szeroko pojętego ruchu i aktywnego spędzania wolnego czasu na nasz stan mentalny. Bo przecież pod pojęciem „zdrowie” należy rozumieć także zdrowie i samopoczucie psychiczne, a nie jedynie najczęściej kojarzone z tym terminem zdrowie w ujęciu czysto fizycznym.
Okazuje się, że regularny, umiarkowanie aktywny ruch z jednej strony nie naraża nas zbytnio na kłopotliwe, bolesne i kosztowne kontuzje (zwłaszcza, jeżeli jest poprzedzony stosowną rozgrzewką i jeżeli dany sport uprawiamy przy użyciu właściwego, bezpiecznego sprzętu!), a z drugiej strony zapewnia prawdziwe wytchnienie od codziennego stresu, nagromadzenia wyzwań i różnorakich problemów jakich dostarcza nam praca intelektualna.
Nie od dziś wiadomo przecież, że najlepszym sposobem na odpoczynek po wzmożonej pracy umysłowej jest odciążenie głowy poprzez wysiłek fizyczny. Nawet kilka godzin tego rodzaju zajęć i aktywności fizycznych mądrze rozplanowanych na przestrzeni tygodnia potrafi zdziałać cuda i przekonali się już o tym ludzie niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania na kuli ziemskiej. Warto zatem zdecydowanie pamiętać o tym, że ruch to zdrowie także z perspektywy psychologicznej! Warto również konkretny rodzaj sportu dopasować do własnych przekonań, zainteresowań i upodobań.
Wiele osób mówi, że rodzaj wybranego przez nas do regularnego uprawnia sportu jest na swój sposób jak lustro, w którym możemy się przejrzeć. Z pewnością jest coś trafnego w takim postawieniu sprawy!