Serce to jeden z głównych narządów znajdujących się w organizmie człowieka. Dzięki jego prawidłowej pracy, możliwe jest tłoczenie krwi, jak również dostarczanie tlenu do poszczególnych organów. Jednak, by serce właściwie spełniało swoją rolę powinno być zdrowe, a dbanie o nie to podstawa zdrowego życia. Jakie zaburzenia mogą dotyczyć organu jakim jest serce? Jakie objawy widoczne podczas rozwijania się różnorodnych schorzeń?
Rodzaje zaburzeń serca.
Choroby serca mają wpływ na cały organizm. Niektóre zaburzenia bezpośrednio wpływają na stan zdrowia, inne zagrażają również życiu. Wady mogą powstawać podczas rozwoju, zastać nabyte przy innych współistniejących zaburzeniach, a także rozwijać się wraz z narodzeniem dziecka – wady genetyczne, mutacje, itp. Jakie choroby serca mogą towarzyszyć człowiekowi?
Do najbardziej popularnych schorzeń należą m.in.:
- miażdżyca,
- choroby wsierdzia,
- zaburzenia rytmu bicia – tachykardia, bradykardia,
- zaburzenia niedokrwienne – choroba wieńcowa,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- nowotwór serca,
- kardiomiopatia,
- wiele innych.
Wszelkie choroby i zaburzenia serca mogą wiązać się zarówno z trybem życia, jak i wiekiem czy procesem starzenia się. Wiele z nich spowodowanych jest zaniedbaniem lub niewłaściwymi nawykami. Jakie mogą występować przyczyny powstawania tego rodzaju schorzeń?
Przyczyny powstawania chorób serca.
Przyczyn powstawania zaburzeń związanych z sercem jest wiele. Niektóre są zależne od człowieka, inne mniej. Wszelkie niedogodności mogą jedna znacznie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie organizmu. Do głównych czynników należy zaliczyć:
– nieodpowiednia dieta – spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów i węglowodanów. Otyłość i brak zdrowych nawyków żywieniowych znacznie wpływa na pracę serca oraz jego siłę.
– otyłość,
– spożywanie używek – palenie papierosów, alkohol, narkotyki zaburzają funkcje i pracę serca,
– brak aktywności ruchowej, niedotlenienie,
– choroby współistniejące,
– przyjmowanie niektórych leków,
– niedobory witamin,
– wiele innych.
Objawy towarzyszące zaburzeniom serca.
Choroby serca często odczuwalne są przez samych pacjentów. Dyskomfort oraz wyczuwalny ból nie powinny być lekceważone, a narastające dolegliwości skonsultowane z lekarzem specjalistą. Do najczęściej spotykanych objawów można zaliczyć: kołatanie serca, nierówny rytm bicia serca, omdlenia, osłabienie, arytmia, ból w klatce piersiowej, ból za mostkiem, duszności, częstoskurcze, złe samopoczucie, obrzęki, bóle stawowe i mięśniowe, gorączka, ból głowie u wiele innych.