× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Choroby>>Zatrucie pokarmowe
ból brzucha
Choroby

Zatrucie pokarmowe

Zatruciem pokarmowym nazywamy nieprawidłowość funkcjonowania układu pokarmowego, ze względu na spożycie pokarmu, który został zakażony bakteriami i drobnoustrojami. Zatrucie pokarmowe dzielimy na cztery przyczyny:

  • Wirusowe – postać zapalenia jelit oraz żołądka, leczone poprzez odpowiednią dietę oraz przyjmowanie dużej ilości wody.
  • Bakteryjne
  • Pasożytnicze
  • Grzybicze – zazwyczaj charakter przewlekły, głównie spowodowane spożyciem produktu z pleśnią

Aby bakteria rozmnażała się w żywności musi jej sprzyjać kilka czynników takich jak nieodpowiednia higien produktu, przeterminowany produkt lub nieodpowiednie przechowywanie produktu. Charakterystycznymi objawami dla zatrucia jest ostry ból głowy wraz z biegunką. Często u pacjenta mogą wystąpić również objawy takie jak wymioty, nudności, gorączka, dreszcze, skurcze brzucha. Aby złagodzić objawy oraz wyleczyć pacjenta z zatrucia należy zastosować odpowiednia lekkostrawną dietę oraz przyjmować dużą ilość wody. Zatrucie pokarmowe dzielimy również na intoksykacje, infekcje i toksykoinfekcje.

Aby zapobiec zatruciu pokarmowym należy bez włącznie sprawdzać produkty, które planujemy spożyć. Jeżeli mamy możliwość przygotować posiłek w domu, zadbajmy o jakoś produktów. Odkrajanie pleśni i spożywanie reszty produktu jest błędne, ponieważ pleśń i tak już zaatakowało cały produkt. Nie spożywajmy produktów, którym skończyła się data ważności. Myjmy produkty oraz dłonie przed spożyciem produktów. Jeżeli wybieramy jedzenie poza domem np. w restauracji, wybierzmy polecaną restaurację słynącą ze świeżych produktów.

Zatrucie pokarmowe ze specyfiki objawów niekiedy powoduję tak silne osłabienie, że wizyta w gabinecie lekarskim może okazać się dla nas problematyczna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się telekonsultacja z e-receptą online. Jak umówić się na telekonsultacje online?

  1. Wejdź na stronę telemedyk.online.
  2. Wypełnij formularz i opisz przyczyny telekonsultacji.
  3. Opłać telekonsultację, na której medyk wystawi Ci wedle uznania e-receptę online, którą zrealizujesz łatwo i szybko.
  4. Czekaj na wybraną przez Ciebie godziną e-wizyty.
  5. Stosuj się do zaleceń medyka online.