× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Uroda>>W jakich przypadkach warto zdecydować się na korektę odstających uszu? – poradnik
korekta odstających uszu
Uroda

W jakich przypadkach warto zdecydować się na korektę odstających uszu? – poradnik

Brak akceptacji własnego ciała jest jednym z problemów, który dotyka znaczną część ludzkości. Wyniki badania amerykańskiego społeczeństwa, opublikowane w jednym z internetowych artykułów Newsweeka mówią, że ok. 94% nastolatek i 64% nastolatków wstydzi się swojego wyglądu. Powodów ich skrępowania może być wiele – nadwaga, przetłuszczanie się skóry czy zbyt duży nos. Dla wielu osób poważnym kompleksem są też odstające uszy.

W jakich przypadkach warto zdecydować się na korektę tej niedoskonałości? Czy istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu? Jaki jest koszt chirurgii plastycznej uszu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Chirurgia plastyczna uszu u dzieci

Odstające uszy u dziecka mogą wywoływać poważny dyskomfort. Jeśli młody człowiek z powodu tego defektu, izoluje się od rówieśników (zazwyczaj ze strachu przed brakiem akceptacji) i zamyka się w sobie, a uwagę skupia przede wszystkim na próbach zakrycia uszu, rodzic powinien działać. Okazuje się, że chirurgia plastyczna u dzieci z odstającymi uszami nie jest niczym przełomowym – takie zabiegi są przeprowadzane regularnie od wielu lat. Zanim jednak mały pacjent uda się z opiekunami do wybranej kliniki, powinien odwiedzić psychologa. Jeśli okaże się, że chirurgia plastyczna uszu nie jest wymysłem rodziców, a szczerym pragnieniem dziecka, można zacząć myśleć o zabiegu.

Operację odstających uszu u dzieci zawsze wykonuje się pod narkozą. Przeciwwskazaniem w podjęciu zabiegu może więc być stan zdrowia pacjenta, który nie pozwala na wprowadzenie go w stan uśpienia, a także choroba psychiczna. Jeśli chodzi o najmłodszych, chirurgię plastyczną uszu wykonać można już w wieku 6-7 lat, kiedy to małżowina osiągnie mniej więcej 90% swojej docelowej wielkości. Po zabiegu dziecko powinno nosić opaskę zasłaniającą uszy przez minimum 14 dni. Później należy zakładać ją na noc, aby małżowina nie została uszkodzona we śnie. Istotne jest również okresowe zwolnienie dziecka z zajęć wychowania fizycznego. Koszt chirurgii plastycznej odstających uszu u dzieci mieści się zazwyczaj w granicach od 3 do 4,5 tys. zł.

Korekcja uszu u dorosłych

Odstające uszy nie są jedynie problemem wśród dzieci czy młodzieży. Niektórzy dorośli, u których chirurgii plastycznej małżowin nie wykonano w młodości, również zmagają się ze sporymi kompleksami. Przed zabiegiem zawsze konieczna jest specjalistyczna konsultacja. Sama operacja u osób dorosłych może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po zabiegu konieczne są 3-4 wizyty kontrolne, podczas których zmieniany jest opatrunek. Chirurgia plastyczna uszu u osób dorosłych kosztuje mniej więcej tyle, ile w przypadku dzieci.

Sam zabieg korekcji odstających uszu polega na pozbyciu się nadmiaru skóry (poprzez jej wycięcie) zza małżowiny usznej oraz nacięciu i wymodelowaniu bądź wycięciu chrząstek. Niekiedy przeprowadza się również plastykę płatków uszu (np. gdy pacjent pozbył się kolczyków tunelowych).

Chirurgia plastyczna uszu – czy warto?

Akceptowanie własnego ciała jest w życiu człowieka bardzo istotnym elementem. Bez samoakceptacji ciężko jest bowiem funkcjonować w społeczeństwie i utrzymywać równowagę psychiczną. Choć wiele osób twierdzi, że należy kochać siebie takiego, jakim się jest, drobne zabiegi mogą czasami całkowicie odmienić życie pacjenta i znacząco poprawić jego ogólne samopoczucie.