× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Rehabilitacja ortopedyczna – kiedy jest niezbędna?
zwichnięcie barku
Informacje i porady

Rehabilitacja ortopedyczna – kiedy jest niezbędna?

Już na początku warto zaznaczyć, że urazy ortopedyczne i w ogóle schorzenia w zakresie ortopedii to jedna z najczęściej diagnozowanych w medycynie. Dzieje się tak dlatego, że nader często ulegamy nagłym wypadkom, dochodzi do urazów i kontuzji. Nasz organizm starzeje się, a kości i stawy po prostu stają się coraz słabsze. Niektóre choroby ortopedyczne rozwijają się przez wiele lat i nie dają żadnych objawów, by już w fazie zaawansowanej skutecznie wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia. W tak skrajnych przypadkach nie zawsze wystarcza rehabilitacja, ale konieczna jest operacja chirurgiczna.

Rehabilitacja w zakresie ortopedii – zawsze indywidualna

Nie można mówić o dwóch identycznych przypadkach w zakresie chorób, urazów czy kontuzji ortopedycznych. Każde schorzenie tego rodzaju jest inne i należy je rozpatrywać w sposób indywidualny. Tak również dobierana jest forma rehabilitacji pacjenta, o ile chory takowej wymaga.

Wiele zależy od rodzaju uszczerbku na zdrowiu, stopnia zaawansowania urazu, ogólnej kondycji pacjenta, możliwości leczenia, występowaniu ewentualnych powikłań, reakcji na sposób leczenia. To prowadzący medyk decyduje o dalszym postępowaniu celem przywrócenia pełnego zdrowia, o ile jest to możliwe.

Nie każde złamanie kończyny wymaga późniejszej rehabilitacji, tak samo, jak nie każdy ból kręgosłupa od razu zwiastuje problem ortopedyczny. Rehabilitacja zalecana jest najczęściej w przypadku urazów i kontuzji nagłych, a nie schorzeń, które rozwijały się przez długie lata. Oczywiście, powrót do zdrowia i kondycji przy zastosowaniu rehabilitacji zalecany jest również po zabiegach chirurgicznych w zakresie ortopedii.

Zwichnięcie barku wskutek upadku z dużej wysokości, zapalenie nadgarstka poprzez długą i intensywną pracę fizyczną, to tylko niektóre ze schorzeń, w przypadku których nie wystarczy oczywiście tylko doraźne leczenie, ale właśnie zabiegi rehabilitacyjne. Co ciekawe, chociaż znane są najbardziej powszechne zabiegi rehabilitacyjne, to i one muszą być dobierane dla konkretnego pacjenta, w różnych seriach, ilości, zakresie.

Różna forma rehabilitacji

Znane są zabiegi z zakresu nowoczesnej rehabilitacji ortopedycznej. Oprócz fizycznej gimnastyki czy leczniczego masażu, coraz częściej zaleca się krioterapię, laseroterapię czy leczenie polem magnetycznym. Okazuje się także, że liczne typy zabiegów rehabilitacyjnych udaje się ze sobą łączyć, dzięki czemu poprawia się skuteczność działań rehabilitacyjnych i skraca czas powrotu do zdrowia. Należy jednak zaznaczyć, że każda zalecona rehabilitacja będzie skuteczna dopiero wtedy, gdy zostanie przeprowadzona regularnie, w równych odstępach czasu.