× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Jakie zastosowanie znajduje Fenistil żel?
kolano
Informacje i porady

Jakie zastosowanie znajduje Fenistil żel?

Ukąszenia owadów mogą powodować uciążliwe dolegliwości, takie jak ból, swędzenie, podrażnienie oraz skórny obrzęk. Szczególnie dotkliwie mogą odczuwać je małe dzieci oraz osoby ze skłonnościami do skórnych alergii. W łagodzeniu takich dolegliwości pomocny jest przeciwhistaminowy żel o nazwie Fenistil. Przeznaczony do łagodzenia podrażnień koi ból i świąd oraz znieczula podrażnioną skórę.

W okresie letnim Fenistil żel można znaleźć niemal w każdej domowej apteczne. Jego stosowanie pozwala skutecznie zwalczać objawy towarzyszące ukąszeniom owadów, które w tym właśnie czasie są szczególnie dokuczliwe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Fenistil może mieć też inne zastosowanie. Wykorzystywany jest do łagodzenia podrażnień skórnych i świądu wywołanego także innymi czynnikami zewnętrznymi na przykład oparzeniami pierwszego stopnia, oparzeniami słonecznymi oraz skórną wysypką.

Co warto wiedzieć o składzie preparatu?

Fenistil żel jest lekiem przeciwhistaminowym, czyli zawierającym substancje hamujące działanie histaminy pełniącej funkcję mediatora procesów zapalnych. Jego substancją czynną jest maleinian dimetindenu, czyli związek o skutecznym działaniu przeciwświądowym, łagodzącym podrażnienia skóry oraz kojącym ból. Preparat nie zawiera w składzie substancji zapachowych, a także barwników i alkoholu, dlatego może być bezpiecznie stosowany zarówno przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe. Jego zaletą jest lekka formuła oraz szybkie wchłanianie się w skórę. Pierwsze efekty działania preparatu w postaci wyraźniej ulgi zauważalne są już po kilku minutach od jego zastosowania.

Stosowanie preparatu Fenistil

Stosowanie preparatu powinno odbywać się zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce oraz według wskazań lekarza i farmaceuty. O ile lekarz nie zalecił inaczej, Fenistil żel stosuje się miejscowo na podrażnioną skórę, nanosząc na nią cienką warstwę żelu od 2 do 4 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować na dużych powierzchniach skóry u małych dzieci. Przeciwskazaniem do jego stosowania jest też uczulenie na substancję czynną preparatu lub którykolwiek ze składników leku, a także oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Czytając ulotkę, można dowiedzieć się o działaniach niepożądanych, mogących wystąpić na skutek stosowania Fenistil żelu. Wśród nich wymienia się uczucie pieczenia skóry, reakcje alergiczne, które obejmują między innymi swędzenie oraz wysypkę, a także suchość skóry. Przed zastosowaniem preparatu należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych obecnie i ostatnio lekach, a także o tych, które pacjent planuje przyjmować.