Ukąszenia owadów mogą powodować uciążliwe dolegliwości, takie jak ból, swędzenie, podrażnienie oraz skórny obrzęk. Szczególnie dotkliwie mogą odczuwać je małe dzieci oraz osoby ze skłonnościami do skórnych alergii. W łagodzeniu takich dolegliwości pomocny jest przeciwhistaminowy żel o nazwie Fenistil. Przeznaczony do łagodzenia podrażnień koi ból i świąd oraz znieczula podrażnioną skórę.
W okresie letnim Fenistil żel można znaleźć niemal w każdej domowej apteczne. Jego stosowanie pozwala skutecznie zwalczać objawy towarzyszące ukąszeniom owadów, które w tym właśnie czasie są szczególnie dokuczliwe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Fenistil może mieć też inne zastosowanie. Wykorzystywany jest do łagodzenia podrażnień skórnych i świądu wywołanego także innymi czynnikami zewnętrznymi na przykład oparzeniami pierwszego stopnia, oparzeniami słonecznymi oraz skórną wysypką.
Co warto wiedzieć o składzie preparatu?
Fenistil żel jest lekiem przeciwhistaminowym, czyli zawierającym substancje hamujące działanie histaminy pełniącej funkcję mediatora procesów zapalnych. Jego substancją czynną jest maleinian dimetindenu, czyli związek o skutecznym działaniu przeciwświądowym, łagodzącym podrażnienia skóry oraz kojącym ból. Preparat nie zawiera w składzie substancji zapachowych, a także barwników i alkoholu, dlatego może być bezpiecznie stosowany zarówno przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe. Jego zaletą jest lekka formuła oraz szybkie wchłanianie się w skórę. Pierwsze efekty działania preparatu w postaci wyraźniej ulgi zauważalne są już po kilku minutach od jego zastosowania.
Stosowanie preparatu Fenistil
Stosowanie preparatu powinno odbywać się zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce oraz według wskazań lekarza i farmaceuty. O ile lekarz nie zalecił inaczej, Fenistil żel stosuje się miejscowo na podrażnioną skórę, nanosząc na nią cienką warstwę żelu od 2 do 4 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować na dużych powierzchniach skóry u małych dzieci. Przeciwskazaniem do jego stosowania jest też uczulenie na substancję czynną preparatu lub którykolwiek ze składników leku, a także oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Czytając ulotkę, można dowiedzieć się o działaniach niepożądanych, mogących wystąpić na skutek stosowania Fenistil żelu. Wśród nich wymienia się uczucie pieczenia skóry, reakcje alergiczne, które obejmują między innymi swędzenie oraz wysypkę, a także suchość skóry. Przed zastosowaniem preparatu należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych obecnie i ostatnio lekach, a także o tych, które pacjent planuje przyjmować.