× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>USG wczesnej ciąży – co warto o nim wiedzieć?
USG ciąży
Informacje i porady

USG wczesnej ciąży – co warto o nim wiedzieć?

Zauważyłaś dwie kreski na teście ciążowym? Jeśli tak, pora na wykonanie USG wczesnej ciąży. Nie jest to badanie obowiązkowe, jednak u większości kobiet w Polsce jest ono przeprowadzane. To właśnie dzięki niemu przekonasz się, czy faktycznie jesteś w ciąży. Badanie pozwala też m.in. uwidocznić oraz zlokalizować jajo płodowe, a także określić wiek płodowy.

USG wczesnej ciąży – kiedy warto je wykonać?

Na USG wczesnej ciąży warto wybrać się wtedy, gdy test ciążowy wyszedł pozytywny lub doszło do zatrzymania miesiączki, czyli od pierwszego dnia ostatniej menstruacji minęło minimum 6 tygodni – można dodać jeszcze 3-5 dni, ponieważ do zapłodnienia mogło dojść kilka dni po owulacji.

Sam termin „wczesna ciąża” oznacza ciążę przed 11. tygodniem. Badanie można wykonać między 6. a 10. tygodniem ciąży, a najlepszy czas jego wykonania to 7. tydzień ciąży, o ile nie towarzyszą Ci żadne niepokojące objawy. Jeżeli jednak zauważalne są krwawienia, plamienia czy też uciążliwe bóle brzucha, na badanie należy zgłosić się możliwie jak najszybciej.

Jak wygląda USG wczesnej ciąży? Co się podczas niego sprawdza?

Pierwsze badanie USG w ciąży wykonuje się sondą dopochwową – przypomina zatem zwykłe USG ginekologiczne. Wcześniej nakłada się na nią jałową osłonkę oraz aplikuje się specjalny żel, który zmniejsza uczucie dyskomfortu. Lekarz wkłada głowicę do pochwy pacjentki. Kobieta w tym czasie siedzi na fotelu ginekologicznym. Na obrazie urządzenia USG wyświetla się obraz, na podstawie którego można ocenić, czy kobieta jest w ciąży. Całe badanie trwa około 20 minut i jest całkowicie bezpieczne – zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Podczas badania lekarz może uwidocznić i zlokalizować jajo płodowe, a także ocenić:

  • liczbę zarodków, kosmówek i owodni,
  • pęcherzyk żółciowy,
  • pęcherzyk ciążowy,
  • obecność i wielkość zarodka,
  • czynność serca,
  • narządy płciowe,
  • wiek ciążowy (na podstawie ́średnicy pęcherzyka ciążowego oraz długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu).

Jeśli lekarz dostrzeże nieprawidłowości w budowie pęcherzyka żółciowego, może to świadczyć o nieprawidłowym rozwoju ciąży oraz ryzyku poronienia.

Dlaczego warto zdecydować się na USG wczesnej ciąży?

Na badanie ultrasonograficzne ciąży warto się zdecydować z kilku przyczyn:

  • lekarz może sprawdzić, czy ciąża jest wewnątrzmaciczna – ciąża pozamaciczna jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety,
  • dowiesz się, czy ciąża prawidłowo się rozwija,
  • w przypadku ciąży mnogiej można podczas tego badania najdokładniej ocenić kosmówkowość, co ma ogromne znaczenie w planowaniu kolejnych działań,
  • na tym etapie można najdokładniej ocenić wiek ciążowy i termin porodu, z dokładnością do 5 dni,
  • badanie to pozwala również ocenić budowę macicy i jajników, co nie jest na kolejnych etapach ciąży możliwe, ponieważ płód zasłania te struktury.

Jak należy przygotować się do USG wczesnej ciąży?

Na badanie należy przyjść z opróżnionym pęcherzem. Trzeba też sprawdzić datę ostatniej miesiączki. Jeśli ciąża jest efektem rozrodu wspomaganego, warto zabrać ze sobą dokumentację leczenia (szczególnie istotna jest data pobrania komórek jajowych podczas in vitro

USG wczesnej ciąży w Krakowie

Zastanawiasz się, gdzie wykonać USG wczesnej ciąży w Krakowie? Na przykład w Centrum Medycznym Hi-Gen. U nas możesz liczyć na pełen profesjonalizm i bogate doświadczenie lekarzy. Aby umówić się na wizytę, wystarczy, że zadzwonisz na numer 791 004 003. Zapraszamy!