× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>L-karnityna- w jaki sposób wspomaga odchudzanie?
L-karnityna
Informacje i porady

L-karnityna- w jaki sposób wspomaga odchudzanie?

Choć sezon bikini za nami, wciąż wielu z nas próbuje zrzucić zbędne kilogramy. Szukamy więc suplementów, które choć trochę usprawnią i przyspieszą ten proces. Bardzo popularnym suplementem wspomagającym odchudzanie jest L-karnityna. Czym jest ta substancja i jakie ma działanie?  Czy stosowanie suplementów z L-karnityną jest bezpieczne dla organizmu i w jaki sposób hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

L Karnityna- czym jest?

L – karnityna  jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety, którego głównym celem jest przyspieszenie odchudzania. L-karnityna jest substancją, która występuje w mięśniach szkieletowych i w sercu. Jeśli połączona zostanie z odpowiednią dietą i właściwie dobranymi treningami, przynosi naprawdę dobre i widoczne efekty. Inne suplementy spalające tłuszcz działają bardzo intensywnie, jednak L-karnityna działa łagodnie, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna w stosowaniu. Wystarczy tylko zachowanie odpowiedniej dawki, by ustrzec się przed działaniami niepożądanym i przedawkowaniem. L-karnityna stosowana w odpowiedni sposób nie stanowi żadnego zagrożenia. 

L-karnityna w metabolizmie lipidów i przekształcaniu kwasów tłuszczowych

L – karnityna oddziałuje na transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są przekazywane do mitochondriów. Tam ulegają licznym przemianom, w wyniku których powstaje energia niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu. Rolą L-karnityny jest udział w przemianie węglowodanów i aminokwasów rozgałęzionych. Dzięki działaniu L-karnityny ilość tlenku azotu w mięśniach jest zwiększona, dzięki czemu mięśnie stają się lepiej dotlenione i odżywione. Podczas aktywności fizycznej, właściwości odchudzające L-karnityny nasilają się. Podczas ćwiczeń aerobowych, przemiana tłuszczu w energię jest zwiększona. Dzięki temu efekty odchudzania są bardzo szybko widoczne. Co więcej, niedobory karnityny w organizmie mogą skutkować niewydolnością mięśnia sercowego, a nawet zanikiem mięśni szkieletowych. Udział L-karnityny w przemianach węglowodanów sprawiają, że możliwe jest szybkie spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak stosować suplementy diety z L-karnityną?

Warto podkreślić, że L-karnityna występuje w organizmie naturalnie i jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w procesie termogenezy wpływa także na aktywność hormonów w organizmie człowieka. Suplementy z L-karnityną stosowane w celu schudnięcia są w pełni bezpieczne, o ile tylko zachowana zostanie odpowiednia, określona na ulotce dawka. Jeżeli będzie stosowana w odpowiedni sposób, z pewnością nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia dla organizmu.