Każdy zna kogoś, kto chrapie – niektórzy bardzo głośno. Motyw ten także na stałe wszedł do wielu komedii, jednak tak naprawdę nie jest zbytnio do śmiechu. Chrapanie i bezdech stopniowo, krok za krokiem niszczą nasze zdrowie. To pierwsze może dotyczyć nawet 30 procent społeczeństwa.
Niby wszyscy wiemy, jak ono wygląda (a właściwie: jak je słychać). Czym jednak jest, gdybyśmy krok po kroku zobaczyli jego mechanikę? To, co nie funkcjonuje poprawnie w organizmie? Chrapanie – leczenie – te dwa słowa naprawdę powinny stać stosunkowo blisko siebie.
Czym jest chrapanie?
Chrapanie zazwyczaj powstaje podczas wdechu (choć może być także odwrotnie). Zaciągane powietrze wprawia w drgania języczek oraz podniebienie miękkie. Część osób, które chrapią, może mieć problemy z oddychaniem podczas snu. Bezdech senny sprawia przede wszystkim, że organizm jest niedotleniony. Do tego dochodzi także częste wybudzanie się. Skutkuje to problemami z ciśnieniem, sennością, zmęczeniem, bólami głowy. Bezdech zwiększa także ryzyko zaburzeń rytmu serca i cukrzycy.
Głośne chrapanie jest także czymś, co przeszkadza także w dobrym codziennym funkcjonowaniu partnerom/partnerkom (wybudzanie się, problemy z zaśnięciem).
Chrapanie – leczenie
Współczesna medycyna daje nam szereg możliwości związanych z leczeniem chrapania i bezdechu.
Wśród nich znajdziemy:
- Leczenie za pomocą lasera NightLase – utwardzanie tkanek miękkich.
- Korekcję cieśni gardła (lub nosa). Można ją wykonać laserowo lub w „tradycyjny” sposób.
- Wykorzystanie specjalnego aparatu CPAP. Jego zadaniem jest w trakcie snu, utrzymywać odpowiednie ciśnienie (dodatnie) w drogach oddechowych pacjenta.
- Wykorzystanie aparatu MAD – jego celem jest wysunięcie żuchwy pacjenta. Aparat Mad jest aparatem nazębnym.
- Osteotomię (ma podobny cel jak aparat MAD – wysunięcie żuchwy).
- Wykorzystanie zdobyczy protetyki – odpowiednia rekonstrukcja zgryzu (niezależnie od, tego czy mamy do czynienia z zębami naturalnymi, czy implantami) pomaga ustalić odpowiednią pozycję żuchwy.
- Zmniejszenie masy ciała, wyeliminowanie z diety alkoholu.
Chrapanie – leczenie laserem
Dobry lekarz będzie wiedział, którą metodę (lub kombinację metod) najlepiej zastosować w danym przypadku. W decyzji kieruje się badaniami pacjenta oraz dokładnym wywiadem. Inaczej będzie się leczyło pacjenta z wadą zgryzu, inaczej tego, który takowej nie ma.
Jednym z ciekawszych sposobów na poprawę jakości życia jest wykorzystanie lasera NightLase. W jaki sposób może on pomóc pacjentom?
Laserowe usuwanie chrapania ma za zadanie utwardzenie tkanki. Dzieje się tak dzięki kontrakcji kolagenu, która występuje przy podgrzaniu. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia. Przy trzykrotnym powtórzeniu procedury (zalecane) efekt może utrzymywać się nawet rok. Więcej informacji: https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/leczenie-chrapania/