× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Stomatologia>>Tomografia komputerowa zębów – kiedy wykonać takie badanie?
RTG zębów
Stomatologia

Tomografia komputerowa zębów – kiedy wykonać takie badanie?

Współczesna stomatologia stoi na bardzo wysokim poziomie i daje ogromne możliwości. Dzięki temu badania zębów jakie są prowadzone dają możliwość dokonania między innymi ich pełnego obrazowania, co potem ułatwia wykonanie właściwych form leczenia. Wśród tych najważniejszych badań wymienić należy RTG zębów. 

Dlaczego tomografia komputerowa zębów jest tak istotna?

Tomografia komputerowa zębów to badanie, które pozwala na dokonanie precyzyjnego uwidocznienia całych łuków zębowych razem z zatokami szczękowymi a także przy uwzględnieniu również stawów skroniowo – żuchwowych. Badanie może być także wykonywane przy uzyskaniu obrazu jednego tylko zęba. To badanie szczególnie istotne, ponieważ dzięki nowoczesnej technologi jaka jest wykorzystywana uzyskać można obraz nawet drobnych zmian jakie występują w uzębieniu a to ułatwia podjęcie stosownych działań leczniczych.

Kiedy należy wykonać zdjęcie rentgenowskie?

Podstawowe wykorzystywanie tomografii komputerowej to sytuacja, w której musi być wykonane leczenie endodontyczne. Można również takie obrazowanie przeprowadzić w momencie leczenia ubytków. Sprawdzi się w trakcie leczenia ortodontycznego, przy zakładaniu protezy. Jeśli mają być podejmowane zabiegi chirurgiczne to również wykonanie takiego obrazowania może mieć znaczenie. Wykonanie zdjęcia RTG zębów powinno mieć miejsce w nowoczesnej placówce medycznej, gdzie wykorzystywany będzie nowoczesny sprzęt i wykonanie obrazowania będzie możliwie na najwyższym poziomie z zachowaniem wszystkich szczegółów, które potem mogą mieć znaczenie w procesie leczenia.

Badanie wykonywane w formie 3D

Niektóre kliniki, takie jak https://www.neodentica.pl/zakres-uslug/tomografia-3d-rtg/ obrazują obecnie tomografię komputerową zębów w 3D i na pewno taka formuła sprawia, że zdjęcia mają dokładniejszy charakter, mogą nieco bardziej skrupulatnie uwidaczniać układ zębów i całego narządu związanego z żuchwą, szczęką i tymi strukturami, które tam funkcjonują. Badanie powinno być również zapisane w formie elektronicznej, tak by szczegółowe dane były również dostępne dla lekarza, który na podstawie wykonanego badania będzie wykonywał leczenie.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że diagnostyka w leczeniu zębów to klucz do sukcesu. Dzięki odpowiednio wykonanej tomografii komputerowej zębów można oczekiwać, że wykonanie właściwej diagnozy będzie łatwiejsze. To pozwoli na wybór najlepszej metody leczenia i zastosowanie takiej formy, która sprawi, że pacjent będzie odczuwał z tego powodu mniejszy dyskomfort, ograniczone będą te zabiegi, które mogą powodować ból, natomiast podjęte będą działania, które sprawią, że leczenie zębów będzie skuteczne.