× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Zdrowie>>Lepsze wyniki sportowe dzięki zdrowemu odżywianiu
catering dietetyczny
Zdrowie

Lepsze wyniki sportowe dzięki zdrowemu odżywianiu

Uprawianie sportu zawodowo, a także jako hobby wiąże się z tym, iż pragnie się osiągać coraz lepsze wyniki. W tym celu nie wystarczy jednak tylko trenować, trzeba również zadbać o swoją dietę. Odpowiedni dobrany sposób odżywiania potrafi nie tylko poprawić stan zdrowia, ale też pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Podstawy dobrego odżywiania

Dieta sportowca polega na tym, iż jest on naprzemiennie na redukcji i na masie. Co to oznacza? Otóż są to potoczne określenia okresów chudnięcia i tycia. Taki sposób odżywiania zapewnia maksymalny przyrost tkanki mięśniowej przy jednoczesnym minimalnym jej spalaniu. Opiera się on na wykorzystaniu nadwyżki kalorycznej oraz deficytu, które to można obliczyć za pomocą kalkulatorów internetowych. Ważne jest, aby nie popadać w skrajności, nie jedząc prawie wcale lub pochłaniając ogromne ilości pożywienia. Zarówno nadwyżka jak i deficyt powinny oscylować w granicach 300-500 kcal. W innym wypadku nie osiągnie się dobrych wyników sportowych. Ten problem rozwiązuje odpowiednio dobrany catering dietetyczny https://afterfit-catering.pl/.

Warto również pamiętać o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zawierają one bowiem niezbędne składniki odżywcze, które odpowiadają za dobry stan zdrowia. Większość witamin rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego warto do swojej sałatki dodać na przykład oliwę, słonecznik, orzechy, czy też pokrojone jajko.

Rozkład makroskładników także jest istotny. Powinno się zachowywać odpowiednie proporcje tłuszczów, węglowodanów i białka. Na początku może się to wydawać trudne, ale z czasem staje się coraz szybsze i łatwiejsze. Najważniejsze jest oczywiście białko – powinno się spożywać od 1,5 do 2 gramów na kilogram masy ciała. Dzięki temu mięśnie rosną oraz szybko się regenerują, co jest kluczowe przy ciężkich, regularnych treningach. Jego odpowiednia ilość na redukcji pozwala ograniczyć do minimum spalanie się tkanki mięśniowej. Minimalizuje także ryzyko kontuzji.

Co zrobić, jeżeli nie potrafi się gotować?

Nie każdy będzie w stanie ułożyć sobie idealny plan posiłków, który zapewni lepsze wyniki sportowe. W takim wypadku warto zainteresować się dietą pudełkową. Pozwala ona bowiem nie tylko kontrolować ilość kalorii, ale także makroskładników. Jest odpowiednia dla każdego i umożliwia osiągnięcie swoich celów – wagowych lub sylwetkowych. Catering dietetyczny to idealne rozwiązanie dla osób, jakie nie mają zbyt dużo czasu na przyrządzanie posiłków oraz zakupy. Warto więc spróbować i przekonać się samemu. Co ciekawe, oferuje on skorzystanie z rozmaitych rodzajów diet, na przykład bezglutenowej, wegańskiej lub ketogenicznej. Można dzięki temu dobrać najodpowiedniejszy dla siebie model odżywiania. Mieszkając np. w Poznaniu można zamówić dietę pudełkową bezpośrednio na stronie https://afterfit-catering.pl/poznan.