× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Stomatologia>>Licówki: jak długo się trzymają?
licówki
Stomatologia

Licówki: jak długo się trzymają?

Licówki kompozytowe to nowy rodzaj nakładek wybierany już przez ponad 60% pacjentów. Łączą w sobie zalety ceramiki i fotopolimeru, mając jednocześnie minimum wad. Umożliwiają wykonanie pełnej odbudowy uśmiechu bez uszkadzania tkanki zębów. Wykonuje się je podczas wizyty u dentysty, dzięki czemu proces instalacji nie zajmuje dużo czasu. To najlepszy wybór dla pacjentów, którzy chcą odbudować zęby przy minimalnych kosztach i jednocześnie zachować własne szkliwo.

Licówki kompozytowe: czy to dobra inwestycja?

Współczesna stomatologia opracowała wygodne narzędzie do szybkiej korekty strefy uśmiechu czy poszczególnych zębów przednich jak licówki kompozytowe. To rodzaj mikroprotez do odbudowy lub maskowania widocznych ubytków zębów. Licówki kompozytowe służą do korygowania drobnych wad przednich zębów. Nie korygują niedoskonałości, a jedynie tworzą efekt naturalnego piękna widocznego uzębienia. Dentystom zaleca się instalowanie komponentów w następujących przypadkach:

  • do wizualnej odbudowy defektów szkliwa (w tym związanych ze zmianą odcienia);
  • aby skorygować kształt zęba lub w obecności odłamka brzegu siecznego;
  • z lekką krzywizną uzębienia;
  • z diastemą lub dużymi przestrzeniami międzyzębowymi;
  • w przypadku naruszenia integralności zęba;
  • z wrodzonymi wadami uzębienia.

Główną przewagą licówek kompozytowych nad innymi rodzajami nakładów (ceramicznych, cyrkonowych itp.) jest ich niski koszt. Zabieg wykonuje się szybko, na jednej wizycie u dentysty. Inne zalety to możliwość uzyskania wyglądu idealnie prostych i zdrowych zębów. Bezbolesna instalacja przy minimalnych kosztach. Długi okres użytkowania, który w rzeczywistości można przedłużyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji licówek i jamy ustnej.

Licówki może zainstalować lekarz, który ma nie tylko wykształcenie i doświadczenie, ale także zmysł estetyczny. Należy tu dobrać odpowiedni odcień licówki do zębów, nadać im pożądany kształt, precyzyjnie zamocować na zębie itp. Jeśli dentysta źle wykona swoją pracę, w szczelinie między nakładką a zębem mogą gromadzić się resztki jedzenia, które powodują różne choroby. Zobacz jak to wygląda na cdcstomatologia.pl/licowki.html

Jak długo trzymają się licówki?

Licówki dentystyczne to specjalne powłoki lub cienkie arkusze nakładane na przednią część przednich zębów. Dziś jest to najskuteczniejszy i najszybszy sposób na pozbycie się niedoskonałości kosmetycznych takich jak ciemnienie szkliwa, odpryski, skrzywienie zębów itp. Żywotność licówek w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego są wykonane oraz od sposobu montażu. Pośrednią metodą wytwarzania montuje się licówki ceramiczne, ceramikę i luminery – ultracienkie płyty. Wszystkie wykonane są w laboratorium technicznym kliniki przy użyciu specjalnego sprzętu. Płytki ceramiczne to ultracienki materiał, za pomocą którego przy minimalnej obróbce zębów można osiągnąć naturalną biel zębów i ukryć drobne niedoskonałości.

Nakładki na zęby wykonywane są na podstawie wycisku, który pobiera lekarz. Porcelana, czyli ceramika, swoimi właściwościami pod wieloma względami przypomina ludzkie zęby i nie zmienia w czasie. Chociaż płytki są bardzo cienkie, przy odpowiedniej pielęgnacji nie ciemnieją ani nie pękają. Kolejną ważną zaletą płytek ceramicznych i pośredniej metody odbudowy jest to, że ząb pod nimi pozostaje „żywy”. Brak skurczu polimeryzacyjnego zapobiega powstawaniu próchnicy pod licówkami, pozostawiając zdrowe zęby na styku licówki z zębem.

To, jak długo licówki służą, w dużej mierze zależy od przestrzegania prostych zasad pielęgnacji i eksploatacji. Przede wszystkim nie należy ich narażać na naprężenia mechaniczne – obgryzać paznokcie lub inne stałe przedmioty, w odpowiednim czasie czyścić je z płytki nazębnej, nie nadużywać napojów barwiących, takich jak kawa, herbata, czerwone wino itp. Średnio ich żywotność wynosi od 10 do 20 lat.

Chociaż licówki są wszechstronną metodą odbudowy zębów przednich, zdarzają się sytuacje, w których nie można ich założyć:

  • jeśli wykonano odbudowę kompozytową na zębach i stwierdzono znaczne uszkodzenie;
  • w przypadku braku zębów do żucia lepiej odłożyć na później montaż licówek i wykonać protetykę, a dopiero potem odbudowę je licówkami;
  • licówki nie nakłada się na mocno zakrzywiony lub zdeformowany ząb;
  • jeśli pacjent cierpi na paradontozę, zakładanie licówek odkłada się do czasu całkowitego wyzdrowienia.