× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Psychoterapia online w dobie koronawirusa
psycholog
Informacje i porady

Psychoterapia online w dobie koronawirusa

Pandemia Koronawirusa nadwyrężyła siły psychiczne wielu tysięcy Polaków. Aby, mimo obostrzeń, móc ich leczyć i wspierać, wiele gabinetów lekarskich zaczęło pracować zdalnie. Pomimo naturalnych ograniczeń tej formy, zobaczono, że niesie ona z sobą wiele korzyści.

To naturalne i bardzo ludzkie, że wolimy spotykać się w swoim gronie. Nawet młode pokolenie zanurzone po uszy w technologiach IT, Facebooku, Twiterze, TikToku odczuło brak realnego kontaktu z rówieśnikami. Naukowcy biją na alarm, że kolejna pandemia będzie cicha i niezauważalna społecznie, ponieważ będzie dotyczyła zdrowia psychicznego… a właściwie już jest i dotyczy.

Nie każdy jest w stanie przyjść…

Są ludzie, którzy z powodów psychicznych nie są w stanie przyjść do psychologa – bywa, że z powodu problemów lękowych. Wśród zaburzeń znajdziemy takie, które dotyczą fobii społecznych. Dla wspomnianych osób bywa niemożliwe wyjście z domu, a z jakichś powodów boją się leczenia klinicznego. Często pierwszym i możliwym kontaktem jest spotkanie się z psychoterapeutą online – https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/. Ta forma może dać tego typu ludziom poczucie bezpieczeństwa i być początkiem drogi do wyzdrowienia.

Przemoc, odległość, strach

Bywają także osoby, które mieszkają w przemocowych domach. Partner/partnerka kontroluje wszystkie wyjścia, spotkania i aktywności. W tym przypadku także pierwszym krokiem zastraszonej ofiary może być kontakt online lub telefoniczny. Oczywiście, że nie rozwiąże on wszystkich problemów i zatrzymanie się na tym etapie byłoby niebezpieczne, jednak jest to dobry sposób na rozpoczęcie dbania o swoje bezpieczeństwo – znalezienie kogoś, kto pokieruje nami jak wyjść z trudnej sytuacji.

Ograniczenia fizyczne i seniorzy

Nie potrzeba specyficznych sytuacji i zaburzeń, aby rozważyć możliwość odbywania psychoterapii za pomocą łączy internetowych. Czasami wyjście z domu utrudnia nie tyle sytuacja, lub zaburzenia psychiczne, ale zwykłe ograniczenia fizyczne. Dotyczą one zwłaszcza seniorów. Babcia poruszająca się na wózku, dziadek z astmą na czwartym piętrze, którzy mają trudności, nie mogą sami przyjść do psychologa. Dzięki Internetowi i telefonowi takie osoby mogą zyskać fachową pomoc.

W przypadku osób starszych warto zwrócić uwagę także na problem wdowieństwa i żałoby. Niekoniecznie ktoś musi mieć zaburzenia, lub być chory psychicznie, aby pomoc psychologiczna była dla niego wskazana. Starsze osoby bardzo potrzebują wsparcia po stracie bliskich – a w szczególności współmałżonka. Oprócz zwyczajnej opieki bliskich czasem przyda się ktoś jeszcze. Ktoś, kto spojrzy na daną sprawę nieco z boku i pomoże wyjaśnić starszej osobie, co się z nią dzieje. Bywa, że komuś „obcemu” łatwiej się zwyczajnie po ludzku „wygadać”.