× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Refundacja na pieluchomajtki. Poznaj zasady refundacji i kup pieluchomajtki przez internet
Refundacja na pieluchomajtki
Informacje i porady

Refundacja na pieluchomajtki. Poznaj zasady refundacji i kup pieluchomajtki przez internet

Nietrzymanie moczu to problem nie tylko zdrowotny, psychologiczny i społeczny, ale także ekonomiczny. Nie da się ukryć, że regularne zakupy produktów chłonnych wiążą się z dodatkowymi kosztami. Refundacja jest zatem bardzo pomocna dla wielu osób, u których zdiagnozowano NTM. W tym tekście wyjaśnimy, komu przysługuje refundacja, jak ubiegać się o refundację oraz ile będzie kosztować produkt po uzyskaniu wsparcia z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zasady refundacji na pieluchomajtki

Refundacja to wsparcie finansowe z funduszu NFZ, które można przeznaczyć np. na zakup sprzętu medycznego ułatwiającego pacjentom codzienne czynności. W ramach dofinansowania można zakupić pomoce ortopedyczne (m.in. chodziki, wózki inwalidzkie, ortezy i protezy), cewniki, aparaty słuchowe, worki stomijne oraz wyroby chłonne zapobiegające nietrzymaniu moczu. Na pomoc mogą liczyć osoby ubezpieczone, które chorują na nietrzymanie moczu lub stolca, będące objawem innej choroby, takiej jak nowotwór, uszkodzenie układu nerwowego lub dróg moczowych.

Zwrot pieniędzy za pieluchomajtki jest dozwolony przez okres do jednego roku. Niemniej jednak pacjenci mogą kupować tylko połowę dostępnych zapasów w aptekach i sklepach z artykułami medycznymi, jeden raz w ciągu sześciu miesięcy, a po upływie tego okresu można dokupić więcej produktów. Jeżeli pacjenta nie stać na jednorazową wpłatę dużej kwoty, zlecenie można rozłożyć na raty.

Zamówienia na pieluchy i inne produkty są ważne tylko przez miesiąc, od dnia którym zostały wystawione. Przedmiotów, których ważność wygasła, nie można odebrać. Na przykład zamówienie na trzy miesiące w styczniu będzie obejmowało produkty na styczeń, luty i marzec. Warto pamiętać, że w lutym nie będzie możliwości odbioru produktów przewidzianych na styczeń.

Realizacja zamówienia rozpoczęta w danej aptece lub sklepie z artykułami medycznymi musi być kontynuowana w tym samym miejscu przez cały okres ważności. Nie ma możliwości zmiany miejsca zakupu pieluch przed upływem terminu podanego w momencie składania zamówienia. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup pieluchomajtek przez internet na https://chlonne24.pl/.

Ile kosztują pieluchomajtki na NFZ?

Do finansowania wyrobów chłonnych mają zastosowanie pewne ważne wytyczne. Jedną z najważniejszych jest maksymalna kwota, jaką NFZ może zwrócić pacjentom za zakup produktów na nietrzymanie moczu lub stolca. Należy podkreślić, że wysokość dofinansowania zależy zarówno od rodzaju pomocy, jak i od praw pacjenta. W dniu 15 listopada 2022 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r., gdzie wraz ze znowelizowanymi przepisami w sprawie wykazu wyrobów medycznych wykonywanych na zamówienie wprowadzono nowy limit dofinansowania. Co ważne, od stycznia 2023 roku weszły w życie nowe zasady refundacji z korzyścią dla pacjentów, zwiększające maksymalną kwotę dofinansowania.

Poziom dofinansowania 100% jest dostępny dla niewielkiej grupy pacjentów. Mowa tutaj o inwalidach wojskowych, inwalidach wojennych i osobach represjonowanych. W przypadku pozostałych pacjentów NFZ zwrócić może nawet do 70% ceny zakupu w ramach obowiązujących limitów.

Kolejnym kryterium, które wpływa na wysokość refundacji jest chłonność danego wyrobu. W zależności od grupy produktowej i stopnia jej chłonności dofinansowanie wynosi 1 zł, 1,70 zł lub 2,30 zł na jedną sztukę produktu. Produkty o niskiej chłonności, jak np. wkładki urologiczne charakteryzują się niższym współfinansowaniem w porównaniu z pieluchami. Produkty o mniejszych rozmiarach mogą mieć też niższą dopłatę ze względu na rozmiar umieszczonego w nich wkładu chłonnego. Sprawdź ofertę pieluchomajtek dla dorosłych na https://chlonne24.pl/pieluchomajtki-dla-doroslych.