× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Tabletki na odchudzanie – czy warto stosować?
tabletki na odchudzanie
Informacje i porady

Tabletki na odchudzanie – czy warto stosować?

Toniemy w obecnym czasie w natłoku informacji. Bombardują nas zewsząd i na każdym kroku. Telewizja, Internet, radio, telefon z dostępem do sieci, portale społecznościowe, bilbordy krzyczące wielkimi napisami i uśmiechniętymi twarzami ludzi- to wszystko jest nośnikiem informacji. Nie oznacza to niestety, że wszystkie docierające do nas wiadomości są prawdą. Podobnie bywa ze środkami , które mają wpłynąć na nasze zdrowie. Reklamy mówią, to co chcemy usłyszeć, pokazują obrazy, jakie chcemy zobaczyć. Niestety te obrazy nie zawsze przystają do rzeczywistości, a efekt działań określonych tabletek jest zupełnie inny, lub zupełnie nie widoczny. Należymy do pokolenia bardzo przywiązanego do siły działania tabletki. Mamy pastylki na wszystko i taki też styl życia jest preferowany w mediach. Prawda i fikcja mieszają się, a wynik odbiega od naszych oczekiwań. Niestety podobnie ma się rzecz z tabletkami na odchudzanie.

Co nas przekonuje?

Nic w tym dziwnego, że tabletki na odchudzanie to twór naszych czasów. W ogóle pojawia się coraz więcej tabletek, na różne dolegliwości, których wcześniej zwykłą tabletką nie można było zniwelować. Cały szereg suplementów diety zajmuje półki w aptekach i drogeriach, a coraz częściej też w zwykłych sklepach czy na stacjach benzynowych. Chodzi o to, aby zawsze były pod ręką, kiedy tylko wyda nam się, że ich potrzebujemy. Pyzatym towar częściej widziany staje się bardziej pożądany. Co nas przekonuje do tego, aby sięgać po tabletki zmniejszające wagę ciała? Ile osób tyle odpowiedzi, ale możemy się pokusić o pewne uogólnienie. Sięgamy po nie dlatego, że są właśnie ogólnodostępne, nie ma problemu z ich kupieniem, dodatkowo widzimy lub słyszymy, że ktoś po nich stracił na wadze. To polecenie przez kogoś, kto staje się dla nas wiarygodnym jest równie silnym argumentem, jak gdybyśmy sami doświadczyli na sobie działania danego preparatu. Wierzymy innym ludziom, z gruntu jesteśmy ludźmi nastawionymi na uwierzenie w coś. Jeśli bardzo nam na czymś zależy wierzymy bezgranicznie. Sięgamy więc po tabletki, które w cudowny sposób mają wpłynąć na nasz wygląd. Żaden odpowiedzialny lekarz czy dietetyk nie zaleci nam jedynie tabletek aby zniwelować naszą otyłość. Każdy z nich bowiem wie, że samo łykanie pastylek nie pomoże. Trzeba jeszcze zadziałać na innych poziomach naszego codziennego funkcjonowania. W Internecie można znaleźć wiele tzw. świadectw, mówiących o tym, jak to ta czy inna osoba schudła jedynie dzięki tabletkom, bez stosowania diet czy zwiększonego ruchu. Bohaterowie tych opowieści chwalą się jak to odkryły wspaniały środek w postaci tabletek, który pozwolił im zmienić swoje życie, a więc osiągnąć cel wagowy, o jakim wcześniej mogły jedynie pomarzyć. Obok tego pojawiają się zdjęcia przed i po , już na pierwszy rzut oka mało wiarygodne. Ale mają nas przekonać do określonego specyfiku i na pewno w wielu przypadkach przekonują skutecznie. Pamiętajmy, że wiele z tych artykułów to artykuły sponsorowane, pisane na zamówienie pod określony preparat, który ma się lepiej sprzedawać. Zatem budowanie określonego przekonania, jakoby wystarczyło łyknąć odpowiednią tabletkę, aby szybko schudnąć jest najczęściej wprowadzaniem w błąd i zwykłym kłamstwem. Nawet cena nie jest w stanie nas powstrzymać przed zakupem tabletek, którymi zaraziliśmy się i uwierzyliśmy w ich skuteczność. To wszystko buduje nasze wewnętrzne przekonanie, że nie trzeba kontrolować sposobu odżywiana, ani dbać o sprawność fizyczną, wystarczy jedynie odpowiedni preparat i sprawa załatwiona. Wystrzegajmy się takiego przekonania, gdyż dbanie o nasze zdrowie, szczególnie w odniesieniu do wagi ciała, jest działaniem wielopoziomowym i wymaga poważnego zaangażowania. To proces, który codziennie zaczyna się od nowa i nigdy nie wiemy, kiedy się skończy.

Owszem, możemy wspierać się określonymi tabletkami wskazanymi przez lekarza lub dietetyka, ale nie może to być jedyne nasze działanie, związane z odchudzaniem. Każdy lekarz na pytanie, jak szybko schudnąć zwykle odpowie, że nie ma idealnej recepty na szybką utratę wagi, a każdy proces chudnięcia jest jednostkowy i indywidualny. Wierząc w szybki efekt przyjmowanych specyfików, wierzymy tak naprawdę w mit, który nigdy nie stanie się rzeczywistością. Czy warto więc stosować tabletki, aby schudnąć? Odpowiednio dobrane, stosowane świadomie na pewno pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Zmieńmy myślenie

Odchudzanie zaczyna się w głowie. Dopóki sami nie podejmiemy świadomej decyzji dotyczącej redukcji masy naszego ciała, dotąd wszelkie działanie moga być zupełnie przypadkowe i nieodpowiedzialne. Odpowiednie przygotowanie się do tego procesu gwarantuje na dłuższa metę sukces. Niejednokrotnie potrzebujemy, aby ktoś z boku uświadomił nam nasze błędy dietetyczne, aby uświadomił nam zagrożenia wynikające z otyłości, lub z przypadkowego stosowania różnego rodzaju medykamentów. Czasem ktoś inny musi otworzyć nam oczy na zagrożenia, jakie na siebie ściągamy złym stylem życia. To właśnie on jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Powoduje, że całe społeczeństwa są coraz bardziej chore i narażone na przedwczesną śmierć lub niepełnosprawność. Mówiąc bardziej jeszcze dosadnie, trzeba aby ktoś uświadomił nam, co nas zabija, co rzeczywiście nam szkodzi, co powoduje, że tyjemy i co to oznacza dla naszego zdrowia. Czasami są to bardzo bolesne słowa, jakie do nas docierają, jednak warto się nad nimi zastanowić. Odpowiadając na pytanie, czy warto stosować tabletki odchudzające, można odpowiedzieć – tak, warto, ale… I tu pojawia się cały szereg działań, które zależą od nas i na nasze barki kładą odpowiedzialność za powodzenie tego procesu.