× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Aparat słuchowy a aktywność fizyczna – jak to połączyć?
aparat słuchowy
Informacje i porady

Aparat słuchowy a aktywność fizyczna – jak to połączyć?

Ciągły rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że nasza jakość i komfort życia są nieustannie ulepszane. Dotyczy to wielu obszarów, w tym między innymi aparatów słuchowych. Jeszcze nie tak dawno temu stanowiły one dość dużych rozmiarów urządzenia, które dla każdego rozmówcy czy przechodnia były wyraźnie widoczne. Aktualnie mamy możliwość wyboru takich aparatów, które całkowicie ukryte są w przewodzie słuchowym. Oprócz samego rozmiaru został wprowadzony szereg usprawnień, tak by osoby z niedosłuchem mogły wykonywać większość czynności bez jakiegokolwiek dyskomfortu. Wiele wątpliwości pojawia się w przypadku aktywności fizycznej. Czy posiadając aparat słuchowy możemy bez przeszkód trenować? Oczywiście, że tak. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Ostrożność

Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że osoby noszące aparat słuchowy powinny zrezygnować z aktywności fizycznej. Nic bardziej mylnego, co więcej jest to nawet wskazane, by kontynuować regularne treningi. Pozwalają one bowiem zachować organizm w dobrej kondycji. Mowa tutaj również o jednym z najważniejszych zmysłów czyli o słuchu. Sport przyczynia się do zmniejszenia ryzyka cukrzycy, a także pośrednio wpływa na stopniowe ubywanie tkanki tłuszczowej. Jej nadmiar może spowodować nieodwracalną degradację komórek. Jednak, żeby rzeczywiście aktywność fizyczna przynosiła nam korzyści powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, tak by nie uszkodzić aparatu słuchowego. Jeżeli chcemy pójść biegać czy uczestniczyć w zajęciach fitness należy zachować ostrożność. Powinniśmy uważać na kurz oraz wilgoć. Jeżeli się o to nie zatroszczymy otwory wentylacyjne czy dźwiękowe mogą zostać zatkane. Z uwagi na to, po każdym treningu zadbaj o odpowiednią higienę.

Czy są potrzebne jakieś akcesoria?

Mając już świadomość tego, że aparat słuchowy nie stanowi przeszkody w uprawianiu aktywności fizycznej, czas zastanowić się nad tym czy potrzebne są nam jakieś dodatkowe akcesoria w tym celu. Najważniejsza jest oczywiście wcześniej wspomniana już higiena, a przy okazji możemy zaopatrzyć się w kilka elementów, które zmniejszą ryzyko zgubienia lub uszkodzenia aparatu słuchowego. Podczas biegania lub aktywności, która jest bardzo dynamiczna dobrze jest zakładać na głowę opaskę wchłaniająca pot. Jej założenie pozwoli nam zarówno ustrzec urządzenie przed samym potem czy kurzem, jak i przypadkowym przemieszczeniem. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie głównie dla osób, które nie borykają się z zaawansowanym niedosłuchem. W innym razie może dojść do nieprzyjemnych sprzężeń zwrotnych. Uprawiając nieco bardziej niebezpieczne sporty, na naszej głowie bezwzględnie powinien znaleźć się kask. Mowa tu na przykład o jeździe na nartach, łyżwach, rolkach czy rowerze.

Co po zakończonym treningu?

Każda osoba, bez względu na to czy uprawia jakiś sport, czy też nie, powinna znać zasady higieny aparatu słuchowego. Powinna ona być niezwykle dokładna i co równie ważne regularna. W taki sposób zapewnimy sobie niczym niezakłócone słyszenie i jak najdłuższe użytkowanie urządzenia. Po wszelkich ćwiczeniach, tym bardziej nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Zbierający się brud oraz wilgoć muszą zostać usunięte. Z uwagi na to, niezbędnym jest przetarcie aparatu słuchowego chusteczką nasączoną środkiem antybakteryjnym. Powinniśmy zrobić to tuż po wykonanym treningu. Dobrze jest je także umieścić w specjalnie przeznaczonym do tego osuszaczu, który skutecznie pozbędzie się wilgoci. Pamiętajmy o tym, żeby nie używać w tym celu ‘domowych zamienników’ na przykład kaloryfera czy kominka, ponieważ szybko doprowadzimy do zniszczenia urządzenia.