× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Uroda>>Botoks czy kwas hialuronowy – co wybrać?
Botoks wykonywany w gabinecie Derm-Estetyka
Uroda

Botoks czy kwas hialuronowy – co wybrać?

Zabiegi wykorzystujące kwas hialuronowy oraz toksynę botulinową cieszą się największą popularnością wśród osób między 30 a 40 rokiem życia. Wtedy to na naszej skórze zaczynają być widoczne pierwsze oznaki starzenia, które postępują w różnym tempie. Do najczęstszych mankamentów z jakimi zgłaszają się pacjenci gabinetów kosmetycznych można zaliczyć między innymi kurze łapki, cienie pod oczami, lwią zmarszczkę czy też pionową zmarszczkę na czole. Wszystkie z nich można usunąć przy użyciu botoksu lub też kwasu hialuronowego, jednak która substancja działa lepiej?

Różnice między kwasem hialuronowym a botoksem

Pomimo, iż obie substancje mają stosunkowo podobne zastosowanie w medycynie estetycznej, to są one całkowicie różne. Wiele osób nieświadomie używa tych nazw naprzemiennie, myśląc, że są to swego rodzaju zamienniki, gdy tak naprawdę substancje te spełniają całkowicie odmienne funkcje.

Botoks czyli toksyna botulinowa to egzotoksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Działa ona na zasadzie blokady uwalniania się neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina. Jest on niezbędny do inicjacji skurczu mięśni, w tym mięśni na naszej twarzy. W praktyce oznacza to, że zastosowanie botoksu niejako usypia mięśnie, które przestają pracować i kurczyć się a w konsekwencji nie wywołują widocznych zmian na powierzchni skóry. Jakie zastosowania ma botoks dowiesz się w artykule BOTOKS – USUWANIE ZMARSZCZEK POD OCZAMI, CZOŁA, MIĘDZY BRWIAMI, a także znajdziesz tam kontakt do polecanej kliniki w Gdyni.

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca w naszym organizmie substancja chemiczna będąca głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej w tkance łącznej.  Substancja ta jest zatem niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Odpowiada on za zapewnienie skórze jak najbardziej optymalnego poziomu nawodnienia, stymuluje fibroblasty oraz ochronę komórek skóry przez działaniem wolnych rodników. Niestety z wiekiem kwas hialuronowy zanika przez co skóra traci swoje nawilżenie i jędrność. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mają na celu przywrócenie skórze zdrowej kondycji oraz walkę z wszelkimi oznakami starzenia.

Kiedy zdecydować się na botoks a kiedy na kwas hialuronowy

Wiemy już, jak bardzo różnią się od siebie botoks i kwas hialuronowy, jednak w dalszym ciągu nie wiemy, która substancja najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Blokująca skurcze mięśni toksyna botulinowa najlepiej sprawdza się w redukcji zmarszczek mimicznych. Zabiegi z zastosowaniem botoksu są w stanie zniwelować powstawanie linii i bruzd oraz widocznie wygładzają i rozświetlają skórę. Co ciekawe, botoks nie jest substancją mająca właściwości jedynie estetyczne. Z uwagi na wspomniane wcześniej blokowanie ruchów mięśni sprawdza się idealnie w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej zalecane są w przypadku występowania zmarszczek górnej linii twarzy. Są to głównie kurze łapki, lwia zmarszczka oraz nieestetyczna  linia przecinająca czoło.  Co ciekawe, mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że botoks nie nadaje się do modelowania, ani powiększania ust a zabiegi tego rodzaju wykonuje się przy użyciu właśnie kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy stosuje się głównie do niwelowania wszelkich oznak  starzenia się skóry oraz defektów powstałych w wyniku oddziaływania promieni UV. Są to głownie zmarszczki statyczne oraz bruzdy: zmarszczka palacza, fałda nosowo – wargowa, linia marionetki oraz opadające policzki. Substancję tę stosuję się również do wspomnianego wcześniej modelowania i powiększania ust oraz do odmładzania szyi, dekoltu oraz dłoni.

Zabieg botoksu w Derm-Estetyce

Która substancja jest bezpieczniejsza?

Zarówno kwas hialuronowy jak i botoks to substancje całkowicie bezpieczne i dokładnie przebadane. Dodatkowo preparaty powstałe na bazie toksyny botulinowej zarejestrowane są jako leki, dlatego zabiegi z ich użyciem mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Stężenie botuliny przy zabiegach medycyny estetycznej jest tak małe, że nie jest w stanie wyrządzić nam krzywdy. Ponadto działanie botoksu jest jedynie czasowe, a praca mięśni powróci do dawnego stanu po upływie około pół roku.

Kwas hialuronowy jest za to całkowicie biodegradowalny, niedrażniący oraz nietoksyczny. Nigdy nie wywołuje alergii ani reakcji skórnych dlatego może być stosowany u osób z różnymi problemami estetycznymi. Dodatkowo substancja ta ulega powolnemu procesowi resorpcji co oznacza, że zanika on wraz z upływającym czasem.

Co wybrać: kwas hialuronowy czy botoks?

Niestety jest to pytanie, na które nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Mimo, iż obie substancje świetnie spisują się w zabiegach typu anti – aging to są całkowicie różne i ciężko jest porównać ich działanie. Generalnie przyjmuje się, że botoks najlepiej stosować jest u osób chcących zlikwidować zmarszczki mimiczne oraz w zabiegach profilaktyki przeciwstarzeniowej. Z kolei kwas hialuronowy polecany jest osobom z zaawansowanymi zmianami starczymi oraz utrwalonymi zmarszczkami mimicznymi, takimi jak głębokie bruzdy i linie.  Oczywiście ten książkowy rozdział nie zawsze jest w stu procentach trafny, dlatego najlepiej zwrócić się z prośbą o konsultacje do wykwalifikowanego specjalisty medycyny estetycznej.  Jest on w stanie przeprowadzić dogłębną analizę naszej skóry i w trakcie konsultacji dobrać odpowiedni do naszego problemu rodzaj zabiegu.