× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Pielęgnacja skóry>>Skóra wrażliwa a okulary. Jak dbać o cerę alergiczną, będąc okularnikiem?
kobieta w okularach
Pielęgnacja skóry

Skóra wrażliwa a okulary. Jak dbać o cerę alergiczną, będąc okularnikiem?

Czy okulary mogą powodować… alergie i podrażnienia? Jak najbardziej! W końcu oprawki każdego dnia przez wiele godzin mają kontakt z naszą skórą. U osób posiadających bardziej wrażliwą cerę codzienne użytkowanie okularów może powodować podrażnienia. Jak zatem ustrzec się przed tego typu dolegliwościami?

Dla wielu osób na całym świecie okulary to przedmiot codziennego użytku. Każdy ich posiadacz, zwłaszcza jeśli stosuje je w celach korekcyjnych, wie o tym, jak przedłużony kontakt z oprawkami może oddziaływać na skórę. Codzienna okularowa higiena powinna więc uwzględniać m.in. regularne przemywanie ich – tak, by pozbyć się zalegającego na nich kurzu, pyłu i brudu.

Objawy alergii wywołanej noszeniem okularów

Jednakże w przypadku osób posiadających bardziej wrażliwą skórę takie zabiegi mogą okazać się niewystarczające. Problemy z “drażniącymi” okularami mogą polegać na takich dolegliwościach, jak przykładowo:

  • zaczerwienie skóry,
  • przesuszenie naskórka,
  • ból, swędzenie lub pieczenie,
  • wysypka,
  • niedoskonałości skórne, wągry lub zmiany trądzikowe,
  • drobne wodniste pęcherze (spowodowane długotrwałym uciskiem oprawek na nozdrza lub małżowiny uszne).

Wymienione przypadłości pojawiają się głównie na tych partiach skóry, które znajdują się w bezpośredniej bliskości noszonych oprawek – zwłaszcza części soczewkowej i mostka naszych okularów. Może się jednak zdarzyć, że dolegliwości te wyjdą na wierzch również w innych miejscach naszej twarzy, na przykład na skroniach lub nawet za uszami.

Test szkodliwości oprawek

Jeśli zatem zauważyliśmy u siebie zmiany alergiczne, które rzeczywiście mogły być wywołane noszeniem szkodliwych dla naszej skóry oprawek, warto przeprowadzić – o ile to oczywiście możliwe – prosty test. Polegać on będzie na zastąpieniu noszonych dotychczas okularów innym modelem (najlepiej, by był on wykonany z neutralnego dla skóry plastiku) lub też zamianą oprawek na soczewki kontaktowe.

Pierwsze objawy ewentualnego polepszenia stanu skóry będziemy w stanie zauważyć po minimum tygodniu; jeśli rzeczywiście alergie po tym czasie się zmniejszą, oznaczać to będzie, że winowajcą są nieodpowiednie dla naszego naskórka oprawki. Gdy jednak skóra będzie nadal podrażniona, nawet pomimo odstawienia “podejrzanych” okularów, wtedy problem raczej tkwi gdzie indziej i wymaga innych środków do jego rozwiązania.

Okulary dla alergików. Jak wybrać odpowiedni model?

Na jakie modele oprawek powinny więc zwrócić uwagę osoby, których skóra wykazuje tendencje do alergii? Podstawowym kryterium będzie materiał, z jakiego okulary zostały wykonane. Pamiętajmy, że nieumiejętny dobór oprawek może wiązać się z koniecznością nawet kilkukrotnej ich wymiany (w przypadku najbardziej skłonnych do alergii typów skóry). W wyborze odpowiedniej pary okularów może ci pomóc krótkie zestawienie materiałów, których używa się do produkcji tego akcesorium:

  • metal – może wywoływać alergie wtedy, gdy w jego składzie obecne są ciężkie pierwiastki, takie jak m.in. nikiel. Jeśli wcześniej mieliśmy do czynienia z alergiami, które pojawiały się np. przy noszeniu metalowej biżuterii, możemy spodziewać się powtórki tej sytuacji również w przypadku okularów. Najbezpieczniejszym wyborem przy metalu jest skorzystanie z oprawek tytanowych lub ze stali nierdzewnej. Mimo tego również wtedy trzeba zachować ostrożność, bowiem tytan może zawierać śladowe ilości uczulającego palladu;
  • plastik – lekkie oprawki plastikowe zazwyczaj są bezpieczne dla alergików. O ile to możliwe, zwróćmy uwagę na ich skład: nie powinny się w nim znajdować silnie działające substancje, takie jak m.in. rozpuszczalniki, żrące barwniki czy chemiczne plastyfikatory.

Najlepiej więc będzie, gdy przed zakupem sprawdzimy skład okularów, skontaktujemy się z obsługą klienta lub optykiem.

Jak dbać o skórę ze skłonnościami do alergii?

Warto też przypomnieć o kilku najważniejszych zasadach pielęgnacji skóry skłonnej do alergii:

  • regularne oczyszczanie twarzy – w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej trzeba wykluczyć klasyczne mydła, które mogą wykazywać zbyt silne działanie. Zamiast tego używajmy delikatnych płynów micelarnych lub pianek czy emulsji o lekko kwaśnym odczynie (pH ok. 5,5). Takie substancje działają na skórę nawilżająco i natłuszczająco;
  • odpowiednie nawilżanie – skóra wrażliwa jest najbardziej podatna na przesuszenia, dlatego tak ważne jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. Aby osiągnąć ten cel, będziemy używać preparatów zawierających tzw. emolienty – substancje, które pozostawiają na skórze lekki film zapobiegający utracie wody. Warto więc zwrócić uwagę na kosmetyki, które w swoim składzie posiadają np. kwas hialuronowy, mocznik, kolagen lub parafinę;
  • ochrona przed słońcem – osoby posiadające skórę skłonną do alergii powinny też uważać na niszczące działanie promieni UV. To bowiem kolejny czynnik, który wysusza cerę, powodując nieprzyjemne podrażnienia. W słoneczne dni, kiedy planujemy spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu, pamiętajmy o nałożeniu na twarz kremu z odpowiednim filtrem SPF (minimum 10);
  • makijaż – pod tym względem zasada jest prosta: na co dzień unikamy ciężkiego makijażu, a gdy tylko to możliwe stosujemy kosmetyki o charakterystyce hipoalergicznej.

Artykuł został przygotowany przez Martę Łaczkowską – redaktorkę bloga wOkularach.pl – gdzie możecie przeczytać, jak dobrać odpowiednie okulary i w jaki sposób zadbać o zdrowy wzrok.