× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Zdrowie>>Ruch i dieta jako narzędzia do walki z otyłością
aktywność fizyczna
Zdrowie

Ruch i dieta jako narzędzia do walki z otyłością

Otyłość to jedna z plag XXI wieku. Z problemem tym boryka się mnóstwo osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Otyłość dotyka dzieci, młodzież, dorosłych w średnim wieku oraz osoby starsze. Niestety, nadmierna masa ciała sprzyja powstawaniu wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, należy przede wszystkim walczyć z otyłością. Na szczęście, do dyspozycji mamy wspaniałe narzędzia – ruch oraz zdrową dietę. Artykuły na temat odchudzania dostępne są pod adresem https://dietly.pl/blog/kategoria/odchudzanie.

Wyeliminuj z diety to, co sprzyja tyciu 

Na początku walki z otyłością, należałoby się przyjrzeć swojej diecie. Warto wyeliminować z niej produkty, które sprzyjają tyciu. Nie oznacza to jednak, że można pozostawić w swojej diecie produkty mało kaloryczne, ale niekoniecznie zdrowe. Najważniejsze jest bowiem to, aby dieta była uboga w produkty wysoko przetworzone. Najlepszym rozwiązaniem byłaby całkowita ich eliminacja z menu. Należy więc zapomnieć o pizzy, hamburgerach czy innego rodzaju daniach typu fast food. Doskonale byłoby również wyeliminować z diety biały, rafinowany cukier. Ciastka, ciasteczka, cukierki oraz czekoladki muszą więc odejść w zapomnienie. Ważna jest także staranna selekcja napojów. Gazowane, bogate w cukry proste, barwniki i aromaty napoje nie będą dobrym wyborem. Należy z nich zrezygnować, bo sprzyjają tyciu. W walce z otyłością pomocne może być także ograniczenie alkoholu. Szczególnie problematyczne są słodkie drinki na bazie likierów i napojów owocowych. 

Jedz dużo warzyw i owoców

Dieta w otyłości powinna opierać się o produkty nieprzetworzone. Należałoby przede wszystkim postarać się o jedzenie dużej ilości warzyw. Pomocne będą w szczególności te zielonej barwy. Regularnie jedzmy więc szpinak, brokuły, sałatę czy kapustę. Dobrym rozwiązaniem będą także pomidory, kalafior, rzepa czy kalarepa. Osoby z otyłością mogą sięgać po zdecydowaną większość warzyw. Należy jedynie uważać na gotowane ziemniaki, bataty czy buraki. Jeśli chodzi zaś o owoce, one również są ważną częścią diety. Jeśli mamy otyłość, bezpieczniej jest wybierać owoce z niskim indeksem glikemicznym. Mowa tu między innymi o borówkach, truskawkach, mango czy jabłkach. 

Postaw na regularną aktywność fizyczną

Kolejnym narzędziem pomocnym w walce z otyłością jest także aktywność fizyczną. Najlepszym rozwiązaniem będzie taka forma sportu, która sprawia nam przyjemność. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że będziemy regularni. Spalaniu kalorii sprzyjają długie spacery, ale także nordic walking czy jazda na rowerze. Poza sezonem z powodzeniem można jeździć na rowerze stacjonarnym. Nie sposób nie zauważyć, że w walce z otyłością pomocne są również ćwiczenia w wodzie. Mowa tu nie tylko o pływaniu, ale i o aqua aerobiku. Joga oraz pilates pomogą zaś uspokoić i wyciszyć umysł, co również może okazać się przydatne w walce z otyłością. Im mniej się stresujemy, tym rzadziej zajadamy bowiem problemy. 

Aktywność i zdrowe odżywianie to podstawa dobrego samopoczucia. Ciekawostki i sprawdzone informacje na tematy związane ze zdrowiem znajdziesz tutaj: https://dietly.pl/blog.