× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Zdrowie>>Czy ziołolecznictwo sprawdza się w dzisiejszych czasach? Dlaczego sięgamy po suplementy ziołowe?
ziołolecznictwo
Zdrowie

Czy ziołolecznictwo sprawdza się w dzisiejszych czasach? Dlaczego sięgamy po suplementy ziołowe?

Ziołolecznictwo czyli fitoterapia to obecnie dosyć zapomniana dziedzina, która obecnie wzbudza niemałe kontrowersje. Z jednej strony bardzo doceniana wśród niektórych, u innych budzi śmiech i politowanie. Nie wszyscy bowiem wierzą w leczniczą móc ziół uważając, że jedynie nowoczesne metody leczenia przynieść mogą pozytywny skutek. A przecież tak niedawno zioła były głównym składnikiem wszystkich leków.

Ziołolecznictwo dawniej i dziś

Już starożytni wierzyli w moc ziół. Grecki prekursor współczesnej medycyny Hipokrates sklasyfikował aż 455 roślin leczniczych. Podobne podejście do ziołolecznictwa miały ludy Dalekiego Wschodu, gdzie do dziś dzień uważa się, że większość schorzeń można wyleczyć przy pomocy roślin.  Polskim prekursorem fitoterapii był Ojciec Grzegorz Sroka, zielarz zakonny, który całe swoje życie poświęcił nauce o ziołolecznictwie.  

Obecnie, zainteresowanie ziołolecznictwem w dalszym ciągu jest dosyć silne. Mimo pojawiających się często głosów mówiących o tym, że leczenie jedynie za pomocą roślin nie przynosi rezultatów wielu chorych decyduje się na początku skupić się na naturalnej terapii.

Jeżeli poszukujesz suplementów diety opartych na ziołolecznictwie, to tu masz link. Dowiedz się, które preparaty ziołowe są warte stosowania.

Niewielu przeciwników ziołolecznictwa zdaje sobie sprawę, że około 70% współczesnych leków ma pochodzenie roślinne. Substancje te są często jedynie konserwowane chemicznymi dodatkami i sprzedawane jako nowoczesne leki.  Nawet antybiotyki w dużej mierze są stworzone z substancji organicznych wytwarzanych przez żywe organizmy, w tym rośliny.

Dlaczego lubimy suplementy ziołowe?

O ile leczenie jedynie za pomocą ziół dla wielu współczesnych ludzi wydaje się niemożliwe, o tyle stosowanie suplementów ziołowych stało się bardzo popularne. Dzieje się tak ponieważ rośnie świadomość konsumencka ludzi, którzy nie chcą bombardować swoich ciał sztucznymi substancjami chemicznymi.  Nie bez znaczenia na ten fakt ma coraz lepsza dostępność do tego typu suplementów oraz coraz większy ich wybór na rynku. W sklepach i aptekach możemy znaleźć mieszanki ziołowe na niemal wszystkie dolegliwości od wypadania włosów po różnego rodzaje bóle. Niesie to jednak pewne zagrożenie. Wielu ludzi lekceważy moc ziół, co może skończyć się tragicznie, dlatego tak ważne jest przyjmowanie zalecanej dawki suplementu i nie dozowanie żadnych leków na własną rękę.

Ziołolecznictwo i suplementy ziołowe mogą dawać wiele korzyści, jeżeli tylko potrafimy korzystać z nich mądrze. Pamiętajmy, że każde leki, również te ziołowe mają nam pomóc ale w nadmiarze mogą wyrządzić krzywdę. Korzystajmy z nich mądrze i cieszmy się naturalnymi lekami dostępnymi często za niewielkie pieniądze.