× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Pielęgnacja skóry>>Jak chronić dłonie przy sprzątaniu?
chronienie dłoni
Pielęgnacja skóry

Jak chronić dłonie przy sprzątaniu?

Suche, popękane i w skrajnych przypadkach nawet bolące dłonie. Niezależnie co sprzątamy – czy myjemy okna, czy wycieramy podłogi, czy tylko ścieramy kurze, nasze dłonie i paznokcie bardzo łatwo mogą się zniszczyć. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto przyswoić sobie kilka zasad i wyrobić dobre nawyki, tak aby cieszyć się miękką i niezniszczoną skórą dłoni.

To czym sprzątasz ma znaczenie

Zwróć uwagę na skład środków chemicznych, których używasz. Wybieraj te z ekologicznym składem – z reguły będą przyjaźniejsze nie tylko dla środowiska, ale także dla Twojej skóry. Wybieraj płyny do naczyń z dodatkiem balsamu. Jeżeli masz ochotę, możesz nawet spróbować przyrządzić naturalne środki samodzielnie – internet jest pełen przepisów, a większość składników masz prawdopodobnie w domu.

Pamiętaj o rękawiczkach

Nigdy nie zapominaj o włożeniu rękawiczek przed sprzątaniem. Wybieraj długie, najlepiej z mankietami, które zapobiegają dostaniu się wody do środka i chronią także przedramię. W większości przypadków najlepiej sprawdzą się grube, gumowe rękawice, ewentualnie z bawełnianą wyściółką, która ułatwia ich nakładanie i stanowi dodatkową warstwę ochronną. Godne uwagi są też rękawice nitrylowe.

Ochrona – mycie i kremowanie przed sprzątaniem…

Przed porządkami warto ręce dokładnie umyć, wysuszyć i pokryć warstwą kremu, który będzie stanowił dodatkową barierę ochronną przed substancjami drażniącymi. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz albo nie chcesz założyć rękawiczek – gruba warstwa kremu może pomóc ochronić ręce!

i po sprzątaniu.

Rękawiczki są oczywiście niezastąpione, jednak pamiętajmy, że ich wnętrze to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Dłonie są spocone, a rękawiczki nie pozwalały skórze oddychać. Dlatego po każdym sprzątaniu bardzo dokładnie umyj ręce łagodnym mydłem i nałóż grubą warstwę kremu do rąk, najlepiej z witaminą A.

Tekst opracowany przy współpracy z firmą Klaro Krystian Braun.