× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Zdrowie>>Poznaj podstawowe zasady zdrowego odżywiania
zdrowe odżywianie
Zdrowie

Poznaj podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze. Jest to bardzo pozytywna informacja, bowiem zdrowe odżywianie to jedyny sposób na utrzymanie organizmu w dobrym stanie. Dbałość o to, co znajduje się na talerzu, pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia różnorodnych chorób niezakaźnych i innych dolegliwości. O podstawowych zasadach zdrowego odżywiania, przeczytasz w poniższym artykule.

Zdrowe odżywianie – najważniejsze wskazówki

Rezygnacja ze złych nawyków żywieniowych to duże acz opłacalne poświęcenie. Aby zdrowe odżywianie przyniosło wymierne korzyści, powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Spożywaj 5 posiłków dziennie – Każdego dnia musisz zjeść 5 odpowiednio zbilansowanych posiłków, w regularnych odstępach czasu, np. co trzy godziny – śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja,
  • Wybieraj produkty nieprzetworzone – W zdrowej diecie nie ma miejsca na gotowe dania z długą listą niebezpiecznych składników, dania typu fast food i potrawy w proszku. W codziennym menu powinny pojawiać się wyłącznie naturalne produkty, z krótką recepturą. W diecie nie może zabraknąć owoców, warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych.
  • Zadbaj o pięć porcji warzyw i owoców – W ciągu dnia należy zjeść pięć porcji warzyw i owoców, przy czym owoce, z uwagi na obecność cukrów prostych, powinny być wykorzystywane wyłącznie jako jeden posiłek.
  • Ogranicz węglowodany – Dodatek w postaci węglowodanów można stosować wyłącznie w przypadku dwóch posiłków. Stawiaj na dobre węglowodany, np. w postaci chleba na zakwasie. Nadmiar złych węglowodanów w diecie jest bowiem główną przyczyną tycia.
  • Pij wodę – Przyjmuje się, iż na jeden kilogram masy ciała, należy przyjąć 30 mililitrów wody. Jeśli chcesz poznać swoje indywidualne zapotrzebowanie na wodę, wystarczy że pomnożysz swoją masę ciała razy 0,030.
  • Ogranicz słodkie napoje – Zrezygnuj ze spożywania wysoko przetworzonych napoi, zwłaszcza gazowanych. Zamiast kupnych soków pij własnoręcznie wyciskane soki owocowe i warzywne.

Jak wprowadzić zasady zdrowego odżywiania?

Przede wszystkim wszelkie zmiany wprowadzaj stopniowo. Nie rezygnuj ze wszystkich złych nawyków od razu i nie staraj się na siłę od pierwszego dnia od powzięcia decyzji o zmianie swoich przyzwyczajeń, żyć wyłącznie według powyżej opisanych zasad. Wówczas istnieje bowiem ryzyko, iż szybko stracisz motywację i wrócisz na złą drogę. W pierwszej kolejności możesz np. pić więcej wody i ograniczyć ilość spożywanych słodkich i gazowanych napojów lub zrezygnować ze słodyczy https://bedietcatering.pl/czy-mozna-jesc-owoce-wieczorem/. Na początku możesz także skupić się na regularnym jedzeniu. We wstępnej fazie wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych pomocna może okazać się dieta pudełkowa. Firma cateringowa zadba bowiem o przygotowanie pięciu zbilansowanych posiłków. Dzięki temu nie będziesz musiał spędzać długich godzin na planowaniu codziennego menu i przygotowywaniu potraw, a tym samym proces zmian nie będzie tak przytłaczający. W ofercie tego typu przedsiębiorstw znajduje się wiele ciekawych propozycji, dlatego możesz dostosować wariant diety adekwatnie do swoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb.