× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Zdrowie>>Węgiel aktywny, czyli przydatny suplement diety
węgiel aktywny
Zdrowie

Węgiel aktywny, czyli przydatny suplement diety

Na pewno spotkaliście kiedyś osobę, która na ból brzucha poleciła Wam węgiel aktywny. Ale czy zastanawialiście się wtedy, skąd bierze się jego dobroczynne działanie? Czy produkt ten jest wykorzystywany jedynie do łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Kiedy powinien być stosowany? 

Węgiel aktywny na ból brzucha 

Węgiel aktywny, zwany też węglem leczniczym, jest produktem pochodzenia naturalnego. Jest on pozyskiwany z miazgi drzewnej, a jego “aktywacja” odbywa się za pomocą pary wodnej. Suplementy diety z węgla aktywnego mają zazwyczaj postać czarnych tabletek. Ich najbardziej znanym zastosowaniem jest leczenie wspomagające przy zatruciach, nie tylko tych pokarmowych, ale również lekami i substancjami chemicznymi. Ma on silne działanie adsorbujące na toksyny i bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe, dzięki czemu pomaga pacjentom zmagającym się z biegunką. Chroni on również błonę śluzową naszego układu pokarmowego przed wchłanianiem szkodliwych substancji. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, węgiel leczniczy jest polecany pomocniczo przy wzdęciach. Węgiel aktywny powinien zostać przyjęty jak najszybciej od wystąpienia objawów zatrucia, ponieważ wtedy wykazuje najskuteczniejsze działanie. 

Węgiel aktywny: inne ciekawe zastosowania

Mimo tego, że węgiel leczniczy w obecnych czasach jest kojarzony najbardziej z leczeniem zatruć pokarmowych, dawniej był wykorzystywany w innym celu. W starożytności węgiel drzewny był stosowany do opatrywania ran: dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym sprawiał, że szybciej się one goiły. Jego właściwości adsorbujące zostały zauważone przez plemiona afrykańskie: węgiel drzewny był nakładany na ugryzienia trujących węży, aby ‘wyciągnąć’ z rany jad. W obecnych czasach znalazł zastosowanie w kosmetyce. Coraz popularniejsze stają się maseczki oczyszczające skórę, w których jednym z głównych składników jest węgiel aktywny. Taki kosmetyk można wykonać samodzielnie w domu, używając kilku sproszkowanych tabletek węgla i bazy ze swojego ulubionego kremu lub jogurtu naturalnego. Wykazuje on też działanie wybielające na nasze zęby: wystarczy nałożyć jedną sproszkowaną tabletkę produktu na szczoteczkę i delikatnie umyć nią zęby. W ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się osadów z kawy i lekkich przebarwień. 

Węgiel aktywny, czyli must-have w każdej apteczce 

Suplementy z węgla aktywnego cieszą się bardzo dużą popularnością, a wiele osób nie wyobraża sobie nie mieć go w domowej apteczce. Nic dziwnego: jest on łatwo dostępny, tani, a jego wszechstronne zastosowanie nie tylko pomoże nam tylko przy leczeniu zatrucia, ale również przy organizacji domowego spa. 

Węgiel aktywny oraz inne niezbędne suplementy diety dostępne są w ofercie sklepu internetowego https://soul-farm.pl/.