× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Pielęgnacja skóry>>Przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu i metody ich zwalczania
przyczyny nieprzyjemnego zapachu
Pielęgnacja skóry

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu i metody ich zwalczania

Wydzielanie potu jest całkowicie naturalnym procesem fizjologicznym i należy pamiętać, że to nie z poceniem trzeba podejmować walkę, a wyłącznie z jego nieprzyjemnym zapachem. Pot pełni funkcję termoregulacyjną oraz pomaga pozbyć się z organizmu zalegających w nim toksyn. Warto też wiedzieć, że świeży pot jest bezwonny, a jego nieprzyjemny zapach powodują dopiero bakterie wchodzące z nim w reakcję, a pot w połączeniu ze złuszczonym naskórkiem stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Na zapach potu wpływa właściwa higiena, ilość spożywanych płynów, dieta, gospodarka hormonalna, a także stany chorobowe.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu 

Główną i najczęściej spotykaną przyczyną nieprzyjemnego zapachu potu jest niewłaściwa higiena. Niedokładne lub niezbyt częste mycie ciała, zwłaszcza w okolicach, w których znajdują się gruczoły potowe, prowadzi do gromadzenia się potu i utleniania go. Przyczyną są również wyżej wspomniane bakterie wchodzące w reakcję z potem. O ile tę przyczynę można szybko wyeliminować przywiązując większą uwagę do staranniejszego przestrzegania zasad higieny osobistej, tak druga przyczyna jest już bardziej problematyczna. Mowa tu o zaburzeniach gospodarki hormonalnej organizmu, która ma ścisły związek z pracą gruczołów potowych. Brzydki zapach potu może sygnalizować różnego rodzaju stany chorobowe.  

Niewłaściwa dieta jest kolejną przyczyną intensywnego zapachu potu, który może mieć nieprzyjemny, ostry zapach, kiedy spożywamy niewystarczającą ilość wody dziennie, dodajemy do posiłków zbyt dużo soli lub zdecydowanie za często sięgamy po posiłki o wysokim przetworzeniu, a także posiłki typu fast food. Rozwiązaniem tego problemu leży w zmianie nawyków żywieniowych. Właściwe nawodnienie organizmu (spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie), zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców, rezygnacja z przetworzonych posiłków, mogą sprawić, że pot przestanie mieć tak intensywny zapach, jak dotychczas, a nawet sprawić, że stanie się bezwonny.  

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu potu może być także stosowanie niewłaściwych środków do codziennej higieny. Mowa o dezodorantach, antyperspirantach i tzw. blokerach. Pamiętając o tym, że pot pełni w organizmie ważną funkcję, ponieważ zapewnia termoregulację oraz usuwa z niego toksyny, należy zastanowić się, czy właściwym rozwiązaniem jest sięganie po środki blokujące jego wydzielanie.  

Sposób na intensywny zapach potu 

Szukając idealnego sposobu, będącego rozwiązaniem problemu z nieprzyjemnym zapachem potu, warto bliżej przyjrzeć się kosmetykowi Nuud Antiodorant bazującemu na holenderskiej formule łączącej właściwości dezodorantów i antyperspirantów. Specyfik bowiem eliminuje nieprzyjemny zapach potu nie blokując ani nie hamując przy tym potliwości, co oznacza, że nie zaburza ani nie ingeruje w naturalne procesy zachodzące w organizmie.  

Nuud Antiodorant zawiera mikrocząsteczki srebra, które neutralizują bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu potu. Ponadto w składzie kosmetyku znalazły się naturalne olejki: migdałowy, kokosowy i rycynowy, które dbają nawet o najwrażliwszą skórę. Poza tym produkt nie zawiera rakotwórczego aluminium, parabenów, alkoholi, soli ani żadnych chemikaliów. Nie posiada również składników pochodzenia zwierzęcego, może więc z powodzeniem być stosowany przez wegan.  

Jednym z głównych atutów produktu jest fakt, że nie trzeba stosować go codziennie. Niezależnie od tego, jak intensywny tryb życia prowadzimy, Nuud Antiodorant stosuje się 1-2 razy w tygodniu. Dzięki temu jedno opakowanie, zawierające 15 ml kosmetyku wystarcza na 6 tygodni. Choć produkt ma białą, kremową konsystencję, nie pozostawia zabrudzeń na ubraniach. Nie posiada także zapachu, dzięki czemu swobodnie można używać swoich ulubionych perfum.  

Ostatnim, choć niezwykłym atutem produktu jest fakt, że tubka Nuud Antiodorant została wykonana z bioplastiku pozyskanego z trzciny cukrowej, a opakowanie wyprodukowano z niebielonego kartonu FSC, które podlega całkowitej biodegradacji, a więc produkt nie tylko nie zagraża organizmowi, ale także i środowisku.