× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Przyspieszenie metabolizmu a odchudzanie
metabolizm
Informacje i porady

Przyspieszenie metabolizmu a odchudzanie

Pewnie nie raz słyszałeś, że spowolniony metabolizm może oznaczać powolne chudniecie lub wręcz niemożność zrzucenia nadmiarowych kilogramów. Z drugiej strony w sieci ciągle pojawiają się reklamy środków, które mają przyspieszyć metabolizm, a tym samym zwiększyć tępo spalania tłuszczu. Czy to faktycznie tak działa? Jak tempo metabolizmu przekłada się na odchudzanie?

Czy przyspieszenie metabolizmu jest możliwe?

Metabolizm to wszystkie reakcje, które zachodzą w organizmie i wykorzystują przy tym energię, którą dostarczasz z pożywienia. Jeśli dużo się ruszasz, metabolizm musi przyspieszyć, by dostarczyć mięśniom energii, jednakże ten termin obejmuje wszystko, co dzieje się w ciele – bicie serca, przepływ krwi, ogrzanie lub schłodzenie organizmu, wszystko, co utrzymuje cię przy życiu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://dietetyk.edu.pl/jak-przyspieszyc-metabolizm/.

Czasami jednak metabolizm spowalnia. Jak to zaobserwować? Oczywiście po przybywających kilogramach! Jeśli dawniej mogłeś jeść co chciałeś i zachowywałeś stałą sylwetkę, a teraz większy obiad oznacza tycie, to znak, że metabolizm spowolnił. Powodów może być kilka: przemiana materii spowalnia z wiekiem, może to być wynikiem niewłaściwej diety lub za małej dawki ruchu na co dzień. Na szczęście jest kilka łatwych sposobów na przyspieszenie metabolizmu.

Sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Bardzo częstym powodem, przez który metabolizm spowalnia, a ty przestajesz chudnąć jest… dieta odchudzająca. Dzieje się tak, ponieważ kiedy nie dostarczasz odpowiedniej ilości kalorii, organizm przełącza się w tryb oszczędzania energii. Dlatego najlepszym sposobem na podkręcenie metabolizmu jest jedzenie! Nie chodzi o to, żeby się objadać, raczej o to, by jeść regularnie. Oblicz swoje zapotrzebowanie na kalorie i sprawdź, czy deficyt nie jest za wysoki.

Kolejną metodą jest dodanie aktywności fizycznej. Jednak nie każdy trening pomoże ci w przyspieszeniu metabolizmu. Najbardziej efektywne są ćwiczenia interwałowe, które polegają na przeplataniu ćwiczeń o różnej intensywności. Taki trening spala ogromną liczbę kalorii, ale ważniejsze jest to, że wykorzystywanie energii odbywa się jeszcze długo po jego zakończeniu.

Suplementy na przyspieszenie metabolizmu

Aby przyspieszyć metabolizm, wystarczy wprowadzić kilka składników do menu. Mogą to być suplementy w tabletkach, ale możesz także sięgnąć po kilka przypraw. Najlepiej działa kurkuma, pieprz cayenne, cynamon czy ostre papryki. Przydatny może być także imbir, który rozgrzewa i tym samym zmusza organizm do wykorzystania większej ilości energii.

Na uwagę zasługują także zioła i napary. Bardzo skuteczna jest zielona herbata – można ją pić do każdego posiłku, przyspieszy trawienie i podkręci spalanie. Podobnie działa także kofeina, ale powinno się pić czystą kawę – bez cukru i mleka, by odnotować naprawdę wyraźny efekt.

Artykuł powstał we współpracy z https://dietetyk.edu.pl/.