× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Choroby>>Zaburzenie osobowości borderline a związek partnerski
Zaburzenia borderline a związek partnerski
Choroby

Zaburzenie osobowości borderline a związek partnerski

Związek z borderline obfituje w wiele pozytywnych chwil, ale również i negatywnych uczuć. Jest on pełen emocji, choć często przybierają one skrajną postać. Duże zadanie stoi więc przed partnerem osoby, która musi zmagać się z tego rodzaju zaburzeniami. Musi on bowiem wykazać się zrozumieniem i bardzo dużą dojrzałością, pozwalającą przetrwać najgorsze momenty i załamania. Czym tak naprawdę są zaburzenia borderline i jak wygląda dzielnie życia z osobą, zmagającą się z takim problemem?

Czym są zaburzenia borderline?

Zaburzenia borderline to zaburzenia osobowości, przejawiające się w silnych wahaniach nastroju, działaniem pod wpływem intensywnych emocji oraz zaburzeniami tożsamości, utrudniającymi niekiedy normalne funkcjonowanie. Osoba, która zmaga się z tego rodzaju problemami, ma trudności w opanowaniu emocji i zachowaniu kontroli nad swoim zachowaniem. Skrajne uczucia, przechodzące błyskawicznie od euforii po smutek, dezorganizują codzienne życie i wymagają sporej dojrzałości od partnera lub partnerki chorego.

Jak funkcjonują osoby z zaburzeniami borderline?

Jak mówi teoria Eriksona, na każdym etapie rozwoju człowiek musi wypracować nowe formy przystosowania do otaczającego środowiska. Tak więc i osoby z zaburzeniami borderline często ukrywają swoje problemy, dążąc do sukcesów w sferze zawodowej i prywatnej, aby móc w tym środowisku normalnie funkcjonować. Niestety, zaburzenia te prędzej czy później wychodzą na światło dziennie, pomimo pozornie dobrego przystosowania do życia w społeczeństwie. Skrajne emocje i idące za nimi reakcje, dezorganizują codzienność, zwłaszcza w momencie silnego stresu. Dominujące staje się wówczas poczucie wewnętrznej pustki oraz związane z nim obniżenie nastroju i poczucia własnej wartości. W tym okresie mogą również pojawić się myśli samobójcze i autodestrukcyjne zachowania oraz silny lęk przed odrzuceniem przez partnera lub partnerkę, obdarzonych uczuciem miłości. W tym miejscu należy podkreślić, że choć zaburzenia borderline dotyczą znacznie częściej kobiet, niż mężczyzn, osoby chore mogą znaleźć się w każdej grupie, niezależnie od płci.

Psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak Warszawa

Jak wygląda związek z osobą z zaburzeniami borderline?

Związek z osobą, cierpiącą na zaburzenia borderline opiera się w głównej mierze na poszukiwaniu kompromisów, satysfakcjonujących obie strony. Nie można jednak ukrywać, że relacja ta niesie ze sobą sporo negatywnych emocji i wynikających z nich problemów. Partner lub partnerka osoby zaburzonej musi zdawać sobie sprawę z tego, jak krucha jest w jej przypadku równowaga i jak łatwo ją zaburzyć. Dlatego też warto uzbroić się w uczucia, jak cierpliwość, empatia i zrozumienie, gdyż tylko dzięki nim możliwe będzie zbudowanie trwałych relacji. W przypadku zaburzeń borderline nie można budować związku w przeświadczeniu, że zmieni on osobę, która doświadcza takiego problemu. Sam proces terapeutyczny trwa długo, a zmiana w sposobie postrzegania siebie i otoczenia rozciąga się w czasie nawet na szereg kolejnych lat. Dlatego też niezwykle istotne jest wsparcie, empatia i wiedza jak opisać uczucie miłości, by dotrzeć do osoby, borykającej się z tego rodzaju problemami.

Jaki model związku preferuje osoba z zaburzeniami borderline?

Osoba z tego rodzaju zaburzeniami przywiązuje się łatwo i niezwykle szybko. Na pierwszym etapie związku następuje idealizacja partnera i potrzeba dzielenia z nim każdej wspólnej chwili. Z czasem pojawiają się skrajne emocje, które przechodzą w szybkim tempie od miłości do nienawiści. Z najlepszego przyjaciela partner staje się najgorszym wrogiem, a brak odpowiedzi na wiadomość może stać się powodem do rozstania. Jednocześnie osoba z zaburzeniami borderline szybko popada w konflikty, których źródłem mogą stać się najbardziej błahe powody. Huśtawki nastrojów przysłaniają pozytywne chwile, a szantaże emocjonalne powoli niszczą to, co para wspólnie zbudowała przez dany okres czasu. Jednocześnie rozmowy o rozstaniu skutkują groźbami samobójstwa lub trwałego okaleczenia się, co ma zniechęcić partnera do tego typu kroków. Dlatego też niezależnie od momentu, w którym dany związek aktualnie się znajduje, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. W Warszawie świadczy go psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak, od lat pracująca z osobami z zaburzeniami osobowości i innymi problemami natury psychicznej.