× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Choroby>>Ginekomastia – dowiedz się jakie są jej przyczyny oraz jak skutecznie ją leczyć
ginekomastia
Choroby

Ginekomastia – dowiedz się jakie są jej przyczyny oraz jak skutecznie ją leczyć

Ginekomastia to problem nadmiernego rozrastania się sutka u mężczyzn, co prowadzi do kłopotliwego powiększania się gruczołów piersiowych. Choroba ta dotyka aż do 30% mężczyzn na całym świecie, dlatego warto wiedzieć jakie są jej przyczyny oraz jak ją leczyć, aby w porę można było zareagować. 

Ginekomastia – jakie są przyczyny jej powstawania?

Ginekomastia gruczołowa

Powiększanie się gruczołów piersiowych u mężczyzn, a dokładniej nadmierny przyrost tkanki gruczołowej w obrębie sutka nazywany jest ginekomastią gruczołową. Zachodzące zmiany metaboliczne oraz hormonalne sprawiają, że zwiększona ilość estrogenów oraz niedostateczna ilość testosteronu przyczyniają się do wzrostu gruczołów piersiowych.

Ginekomastia tłuszczowa

Ginekomastia tłuszczowa zwana inaczej lipomastią pojawia się, jeśli wzrost gruczołów piersiowych spowodowany jest zwiększeniem się ilości tkanki tłuszczowej. Ten rodzaj ginekomastii związany jest bezpośrednio z nadwagą i otyłością, dlatego z roku na rok coraz większa liczba mężczyzn zmaga się właśnie z tym typem ginekomastii. Przyczyną lipomastii często jest nieprawidłowa dieta oraz niewystarczająca aktywność fizyczna.

Ginekomastia dojrzewaniowa

Ginekomastia dojrzewaniowa jak sama nazwa wskazuje, pojawia się u chłopców w wieku ok. 13 -15 lat. Jest ona spowodowana zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie młodego mężczyzny, które w tym wieku są nadzwyczaj intensywne. Przysparza ona wiele problemów chłopcom w tak młodym wieku, których choroba narażać może m.in. na wyśmiewanie ze strony rówieśników.

Ginekomastia – pewna diagnoza

Ginekomastia jest powodem kompleksów zarówno u młodych, jak i u dojrzałych już mężczyzn. Aby odpowiednio zdiagnozować chorobę niezbędna jest szczera rozmowa z lekarzem. Pacjenci często zatajają istotne dla procesu diagnozy i leczenia informacje, ponieważ obawiają się reakcji lekarza na fakt, że zażywają np. narkotyki czy środki dopingujące. Każdy pacjent, u którego istnieje podejrzenie ginekomastii musi poddać się badaniu USG oraz badaniom krwi, które pozwolą na oznaczenie poziomu hormonów badanego. Warto także pamiętać, że jeśli pacjent nie czuje się komfortowo ze swoim ciałem, a zdaniem lekarza gruczoły piersiowe są prawidłowej wielkości, można skonsultować swój przypadek z innym specjalistą.

Ginekomastia – jak przebiega leczenie?

Zwalczenie przyczyny

Ginekomastia może być przyczyną chorób takich jak nowotwór jąder, nowotwór sutka czy otyłość. Jeśli choroba jest faktyczną przyczyną występowania u mężczyzny ginekomastii, należy rozpocząć leczenie przyczyny. W przypadku otyłości zazwyczaj wystarcza zmiana trybu życia oraz wzmożona aktywność fizyczna. W przypadku chorób nowotworowych konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Leczenie operacyjne

Jeśli jednak pacjent jest zdrowy, nie zmaga się z otyłością a poziom hormonów płciowych utrzymuje się na odpowiednim poziomie, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Operacja trwa ok. 2 godziny, a pacjent wraca do pełnej sprawności już po ok. miesiącu. Przez pierwsze 24h od zabiegu mężczyzna pozostać musi na obserwacji w szpitalu, a przez ok. 30 dni niezbędne jest noszenie specjalnych opatrunków uciskowych, które pomogą w zagojeniu się skóry po operacji.