Podolog to osoba, która zajmuje się pomocą osobom zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami stóp. Choć nie jest on lekarzem, jego pomoc może okazać się nieoceniona – zwłaszcza, jeśli problemy dotyczą małych dzieci i nastolatków, u których organizm nadal się rozwija. Kiedy warto udać się na konsultację podologiczną – i gdzie należy się zgłosić? Jakie usługi oferuje podolog? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Podolog – specjalista od stóp
Zdrowe stopy to absolutna podstawa prawidłowej postury, a co za tym idzie eliminacja problemów z nimi związanych, jest niezwykle ważna. Podolog Bydgoszcz jest specjalistą, który jest w stanie zaoferować pomoc w przypadku wielu różnych problemów. Nie ma powodu, by wstydzić się wizyty u niego, nawet jeśli schorzenie wydaje się wyjątkowo mało estetyczne. Podolog, współpracując z lekarzem, jest bowiem w stanie ustalić spersonalizowany plan terapii, zapewniający komfortowy powrót do zdrowia każdemu pacjentowi.
Jakie problemy rozwiąże specjalista?
Podolog Bydgoszcz jest w stanie pomóc zarówno w przypadku niewielkich defektów estetycznych, jak i poważnych schorzeń. Jego profesjonalna pomoc sprawi, że schorzenie ustąpi szybciej i bez niepotrzebnych powikłań czy dodatkowych objawów. A z jakimi schorzeniami warto udać się do podologa? Otóż mowa między innymi o:
- haluksach
- odciskach
- wrastających paznokciach
- grzybicy stóp
- infekcjach bakteryjnych i wirusowych
- deformacjach palców
Należy pamiętać, że podobnie, jak pozostałe choroby, tak i schorzenia stóp pozostawione bez profesjonalnej interwencji będą się z czasem rozwijały, a wyleczenie ich będzie trudniejsze. Do podologa warto więc udać się tak wcześnie, jak to możliwe – najlepiej po wystąpieniu pierwszych objawów.
Dziecko u podologa
Jeśli dziecko skarży się na ból stóp, rodzic dostrzegł u niego zrogowacenia naskórka stopy, czy też jakiekolwiek deformacje – warto udać się z nim do podologa. Specjalista ten będzie w stanie samodzielnie wdrożyć odpowiednią terapię, lub – jeśli będzie tego wymagała sytuacja – skierować do konkretnego lekarza. Warto wiedzieć, że przyczyny problemów i schorzeń stóp u dzieci mogą być bardzo różne, a jedną z najpopularniejszych jest nieprawidłowo dobrane lub noszone obuwie. Nawet jeśli rodzic nie dostrzega niepokojących objawów – warto udać się do podologa na wizytę kontrolną raz w roku. Pozwoli to wyłapać ewentualne schorzenie na bardzo wczesnym stadium.
Jak pomaga dziedzina nauki – podologia?
Po zdiagnozowaniu problemu podolog może wdrożyć odpowiednią dla danego pacjenta terapię. Może ona przybrać bardzo różne formy. W przypadku pacjentów z płaskostopiem przykładowo często poleca się wkładki korekcyjne do obuwia, lub zapisanie dziecka na specjalne zajęcia z gimnastyki terapeutycznej. Podolog może również zalecić jednak np. fizykoterapię czy elektroterapię, lub serię masaży. W przypadku niektórych problemów, po konsultacji z lekarzem ortopedą, zalecane jest wdrożenie bardziej zaawansowanych metod leczenia. Ostatecznie jednak jest ono zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta – nie ma tu mowy o żadnym „szablonie”, którego podolog używałby do oceny problemu. Doskonale zdaje sobie on sprawę z tego, że każdy przypadek jest inny.
Podolog to pomoc, z której nie tylko można, ale wręcz trzeba skorzystać w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości stopy. Obecnie podologia dysponuje mnóstwem małoinwazyjnych rozwiązań, dzięki czemu rozwiązanie problemu odbywa się w komfortowych warunkach. Pamiętać należy, że alternatywą wobec wizyty w gabinecie podologicznym jest dalszy rozwój schorzenia, a co za tym idzie większe skomplikowanie leczenia w przyszłości.