× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Pielęgnacja skóry>>Olejek arganowy – jakie ma właściwości?
Olejek arganowy – jakie ma właściwości
Pielęgnacja skóry

Olejek arganowy – jakie ma właściwości?

Olejek arganowy to naturalny kosmetyk pozyskiwany z owoców orzechopodobnych lub migdałowatych, produkowanych przez Argania spinosa, roślinę należącą do rodziny Sapotaceae.

Argan

Argan, zwany „drzewem życia”, jest spotykany w suchych i półpustynnych regionach południowego Maroka, w szczególności w regionie Sousse, jedynym miejscu na świecie, gdzie występuje naturalnie i jest uznawany za „miejsce światowego dziedzictwa”. ludzkości „UNESCO. Z biegiem lat argan przekształcił gospodarki tych obszarów, prowadząc do intensywnej uprawy i wydobycia ropy naftowej. Argania spinosa rośnie tylko w południowo-zachodniej części Maroka – obszar geograficzny obejmuje 800 000 hektarów w regionie Essaouira, niedaleko Agadiru. Jest to roślina wiecznie zielona, dorastająca do 8-10 m wysokości i posiadająca cechy, które czynią ją odpowiednią do suchego klimatu tego obszaru. Pień jest sękaty, a drzewo bardzo twarde. Liście są małe, lancetowate, cierniste, twarde. Kwiaty są zielonkawożółte. Owocem jest zielony, jajowaty pestkowiec, który po dojrzeniu staje się ciemnobrązowy. Zawiera dość twardy orzech, który ma trzy podobne do migdałów nasiona, z których pozyskuje się olej. Z drzewa pozyskuje się około 8 kg nasion rocznie.

Olejek arganowy: składniki aktywne

Olejek ten jest jednym z najcenniejszych kosmetyków naturalnych i ma wiele zalet z farmaceutycznego, kosmetycznego i odżywczego punktu widzenia. Zawiera kwasy tłuszczowe, takie jak prekursor kwasu linolowego omega-6 i kwas alfa linolowy omega-3. Jest również bogaty w kwas cytrynowy, tokoferol i beta-karoten. Składniki aktywne: kwas palmitynowy (15%); kwas stearynowy (5-6,5%); kwas oleinowy (45-55%); kwas linolowy (28-36%); Witamina E.

Olejek arganowy: zalety

Olej arganowy pozyskiwany jest z owoców tłoczonych na zimno. Może być stosowany w kuchni lub w kosmetyce. Po usmażeniu uzyskuje się olej, który jest używany w tradycyjnej kuchni berberyjskiej ze względu na swoje właściwości zdrowotne, ponieważ zwalcza cholesterol, ułatwia trawienie i zwiększa stężenie pepsyny. Olej ma właściwości ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, odżywiania, regeneracji, elastyczności i zapobiegania zmarszczkom. Dlatego jest stosowany do zwalczania trądziku, rozstępów, a także do leczenia oparzeń i odleżyn. Można go również nakładać na włosy, aby je odżywić i rozczesać. Olejek arganowy można stosować na wiele sposobów.

 • Bezpośrednio na skórze i włosach.
 • W połączeniu z olejem nośnikowym, takim jak olej lniany, olej migdałowy, olej ryżowy.
 • Wraz z innymi naturalnymi składnikami do przygotowania kosmetyków o różnych właściwościach

Olejek arganowy: do czego służy

Znajduje zastosowanie w kosmetyce i dietetyce do różnych celów pomaga zwalczyć starzenie się poprzez rewitalizację skóry i stymulację proliferacji komórek. Odżywia suchą i spierzchniętą skórę. Przygotowuje skórę na zimową agresję. Wzmacnia łamliwe i złamane paznokcie. Oprócz tego:

 • Wzmacnia suche, matowe i łamliwe włosy, jednocześnie odżywiając i regenerując skórę głowy.
 • Pomaga leczyć uszkodzoną skórę.
 • Leczy reumatyzm.
 • Wspomaga trawienie.

Olejek arganowy do włosów

Oprócz tego olejek ma również wiele zalet dla włosów. Odżywia je i rewitalizuje, ponieważ zawiera witaminy i substancje niezmydlające się, ale przede wszystkim ma właściwości antyoksydacyjne, które pozwalają na głęboką restrukturyzację włókien włosów. W szczególności:

 • Świetnie nadaje się do cienkich włosów bez siły, zmiękcza suche włosy.
 • Masowany bezpośrednio na skórę głowy wspomaga wzrost włosów i ogranicza ich wypadanie.
 • Przywraca koloryt i połysk matowym i matowym włosom przed myciem szamponem.
 • Wzmacnia paznokcie i włosy, przywraca połysk nawet najbardziej zniszczonym włosom.
 • Eliminuje agresywne działanie suszarki i prostownicy.
 • Skuteczny latem na słońce, chlor i piasek.

Jak nakładać olejek arganowy na włosy?

Olejek arganowy można stosować na kilka sposobów. Możesz dodać kilka kropel do szamponu, aby dodać włosom siły i blasku. To także doskonała odżywka, która zapobiega plątaniu się włosów i nie wymaga spłukiwania. Aby odżywić włosy i wspomóc ich odrost, możesz nakładać czysty olejek bezpośrednio na długość lub tylko na końce, albo możesz masować skórę głowy.