× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Choroby>>Terapia uzależnień efektywną formą leczenia alkoholizmu
alkoholizm
Choroby

Terapia uzależnień efektywną formą leczenia alkoholizmu

Alkoholizm jest uzależnieniem, które destrukcyjnie wpływa nie tylko na samego alkoholika, ale również na całe jego otoczenie. Sięganie po trunki w nadmiernych ilościach, ukrywanie się z piciem przed bliskimi, agresja z powodu braku alkoholu oraz wiele innych zachowań wskazują na uzależnienie. Jeżeli Ty lub ktoś z Twojej rodziny cierpi na chorobę alkoholową, pomoc znajdziesz na terapii uzależnień. Dowiedz się, dlaczego jest ona tak skuteczna.

  1. Terapia uzależnień czy detoks?
  2. Terapia behawioralno-poznawcza podstawą wychodzenia z nałogu

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najczęściej występujących nałogów. Cierpi na nią wielu mężczyzn i szerokie grono kobiet. Alkoholizm dotyka bowiem wszystkie grupy społeczne, bez względu na wiek, płeć i sytuację rodzinną. Jeśli szukasz wsparcia w leczeniu uzależnienia od alkoholu, sprawdź, jak pomaga terapia uzależnień. 

Terapia uzależnień czy detoks?

Alkoholizm wyniszcza organizm, dlatego osoby uzależnione od mocnych trunków odbywają detoks. Dzięki niemu oczyszczają ciało ze szkodliwych związków, które niszczą organy i uniemożliwiają prawidłową pracę mózgu. Detoks chroni przed wystąpieniem wielu objawów odstawienia używki, w tym najpoważniejszych skutków związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. 

Alkoholicy nie powinni jednak kończyć leczenia nałogu na samym detoksie. Detoks to jedynie pierwszy krok do rozpoczęcia nowego życia, wolnego od uzależniania. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie terapii, dzięki której alkoholik uczy się nowych schematów myślowych i zachowania. Terapia uzależnień jest jedynym sposobem, by na nowo nauczyć się funkcjonować bez alkoholu. Więcej o terapii dowiesz się na http://medjol.pl/terapia 

Terapia behawioralno-poznawcza podstawą wychodzenia z nałogu

Terapia behawioralno-poznawcza polega na poznawaniu swoich wewnętrznych motywacji i przyczyn podejmowania określonego zachowania. Dotyczy to między innymi powodów, dla których sięga się po alkohol. Alkoholik z pomocą terapeuty odpowiada sobie na pytanie, dlaczego pije, kiedy to robi oraz dlaczego nie potrafi sobie radzić z emocjami w inny sposób. Często okazuje się, że przyczyny alkoholizmu są znacznie bardziej złożone niż wydawało się nałogowcowi na początku. Z tego względu w terapii uzależnień nierzadko bierze udział cała rodzina, która na nowo uczy się funkcjonować z jej trzeźwym, lecz wciąż uzależnionym członkiem.

Na terapii uzależnień nałogowcy rozmawiają o swoim życiu, problemach, radościach oraz o przeszłości, w której zwykle leżą pierwsze powody sięgania po alkohol w nadmiernych ilościach. Dla alkoholików spotkania z terapeutą są trudne i wiążą się z negatywnymi emocjami. Przejście przez nie jest jednak konieczne, by lepiej zrozumieć samego siebie. Nieprzyjemne uczucia są związane z poruszeniem trudnych tematów związanych z rodziną, życiem zawodowym lub uczuciowym, a także z rozmowami o chorobach czy traumatycznych przeżyciach sprzed lat. Rozprawiając się z trudnościami, wychodzenie z alkoholizmu jest o wiele łatwiejsze.

Co ważne, terapia uzależnień przeprowadzana przez wyspecjalizowanego psychologa przynosi efekty, nawet gdy alkoholik pije od wielu lat. Leczenie alkoholizmu jest dzięki temu możliwe bez względu na to, jak długo nałogowiec trwał w uzależnieniu i jak dużo pił. Daje to nadzieję nawet tym osobom, które piły zbyt dużo i zbyt często przez czas dłuższy niż dekada. Jest to ogromna szansa dla każdego alkoholika i wszystkich jego krewnych, których dotknęło współuzależnienie i inne konsekwencje życia w rodzinie dysfunkcyjnej.