× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Home>>Informacje i porady>>Zgaga – co warto o niej wiedzieć?
zgaga
Informacje i porady

Zgaga – co warto o niej wiedzieć?

Zgaga to uczucie pieczenia, które jest zlokalizowane w znajdującym się za mostkiem odcinku przełyku. Pojawia się najczęściej po posiłku i stanowi poważny problem, który dotyka znaczną część populacji. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza podczas schylania lub przyjmowania pozycji leżącej. Silna zgaga może powodować promieniowanie nieprzyjemnego pieczenia w kierunku jamy ustnej, a także powodować zmiany odczuwanego smaku przyjmowanych pokarmów.

Jakie są jej przyczyny?

Główną przyczyną zgagi jest choroba refluksowa, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Objawy refluksu nasilają stresujące sytuacje, palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz zmęczenie. Dolegliwości związane z tą chorobą wynikają z zaburzenia funkcji zwieracza, przez co kwaśna treść żołądkowa powoduje uszkodzenia śluzówki dolnego odcinka przełyku. Z tego powodu większość dostępnych leków na zgagę, takich jak na przykład Esoxx One, wykorzystuje substancje odbudowujące błonę wyściełającą tę okolicę. Zgaga występuje również bardzo często u osób, które zmagają się z chorobami współistniejącymi dotyczącymi przewodu pokarmowego. Ciąża, zaburzenia psychosomatyczne oraz częste stosowanie antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych również predysponują do pojawiania się nieprzyjemnego pieczenia za mostkiem.

Najskuteczniejsze leki na refluks

W tradycjach ludowych zachowały przekazy o domowych sposobach leczenia zgagi, natomiast większość z nich jest nieskuteczna. Picie wody z octem lub maślanki, a także żucie gumy i plastrów imbiru nie mają potwierdzonego działania, dlatego metody te należy traktować z pewnym dystansem. Główny objaw refluksu to pieczenie za mostkiem, wynikające z kontaktu nieprzystosowanej do niskiego pH błony śluzowej przełyku z zawartością żołądka. Skuteczne leczenie zgagi opiera się zatem na stosowaniu substancji aktywnych przyspieszających gojenie i tworzących barierę ochronną na powierzchni śluzówki. W każdej aptece można znaleźć leki z kwasem hialuronowym oraz siarczanem chondroityny, a jednym z najpopularniejszych preparatów tego rodzaju jest Esoxx One.

Refluks – jak z nim walczyć?

Leczenie zgagi to nie tylko stosowanie leków doustnych, ale również czynności zmniejszające odczucie nieprzyjemnego pieczenia. Utrzymanie prawidłowej wagi, wyeliminowanie z diety napojów gazowanych, kawy oraz cytrusów, a także zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu to tylko niektóre z działań, które są podstawą pozbycia się zgagi. Oprócz nich zaleca się również:

  • ograniczenie podjadania przed snem
  • picie niegazowanej wody przed posiłkami
  • przyjmowanie pozycji półleżącej
  • unikanie jedzenia przed intensywnym wysiłkiem

Leczenie uczucia pieczenia

Leczenie zgagi wymaga kompleksowego działania, które wiąże się z modyfikacją stylu życia i  dotychczasowych nawyków. Istotna jest również regularność w przyjmowaniu leków oraz pozbycie się szkodliwych nałogów, które nasilają nieprzyjemne dolegliwości. Choroba refluksowa to uciążliwa dolegliwość, która z odpowiednią dozą cierpliwości i samokontroli, jest jednak możliwa do całkowitego wyleczenia.

Zgaga to dolegliwość, która jest często lekceważona przez ludzi, co jest niebezpieczne dla organizmu. Warto zwrócić uwagę na czynniki, które mogą powodować refluks żołądkowo-przełykowy, aby w jak najszybszym czasie pozbyć się uczucia pieczenia w przełyku.