Podologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny. Przedmiotem jej zainteresowań jest diagnozowanie oraz leczenie, również chirurgiczne, chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Podolog, by w pełni realizować się w zawodzie, musi posiadać wiedzę z zakresu różnych obszarów nauk medycznych; diabetologii, chirurgii, ortopedii, opatrywania ran, ale też różnych technik zaopatrzenia ortopedycznego. W naszym kraju zawód ten dopiero raczkuje, przechodząc pierwszy etap procesu zmian: przemiany usług kosmetycznych, tzw. pedicure w usługi podologiczne.
Podolog na liście oficjalnych zawodów
Podolog jako profesja znalazł się na liście oficjalnych zawodów w Polsce dopiero w 2015 r. Cały czas zatem podlega ewolucji, a przede wszystkim przedziera się do masowego odbioru jako odrębna, pełnowartościowa usługa kosmetyczno-medyczna. Przedstawiciel tego zawodu, chociaż nie musi kończyć uczelni medycznej, współpracuje ściśle z lekarzami z dziedziny dermatologii, chirurgii, diabetologii czy flebologii. Jednocześnie gabinet podologiczny Bydgoszcz świadczy usługi z zakresu podologii, ściśle związane z kosmetologią.
Czym zajmuje się podolog?
Podolog Bydgoszcz przede wszystkim zajmuje się zabiegami, których celem jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stóp oraz ich optymalnego wyglądu. Zakres zabiegów dobiera samodzielnie do danego pacjenta i dla niego przygotowuje plan terapii, gdy musi ona składać się z więcej niż okazjonalnych wizyt. Podologia Bydgoszcz to miejsce, gdzie wykonuje się zabiegi kosmetologiczne dla stóp i paznokci, szlifuje je, koryguje, usuwa odciski oraz zgrubienia.
Podologia jako profilaktyka chorób stóp
Gabinet podologiczny i pracujący tam podolodzy stanowią pierwszy punkt informacji dla pacjenta, w zakresie profilaktyki stopy i paznokci, by odzyskać i utrzymać komfort życia. Pomagają też pacjentom, u których problemy ze stopami i paznokciami są wynikiem przewlekłych chorób, którzy bez tych zabiegów często nie mogliby samodzielnie się poruszać. Pomoc specjalisty niezbędna jest w następujących schorzeniach:
- stopie cukrzycowej
- wrastających paznokciach
- grzybicy paznokci
- odciskach i modzelach oraz nagniotkach
Podolog dokonuje również zmian w kształcie i strukturze paznokci, jest w stanie skutecznie go zrekonstruować. Pomaga także w doborze ortez na stopy, wykonuje niezbędne opatrunki.
Pielęgnacja i higiena stóp
Wizyta u podologa powinna i coraz częściej staje się systematycznym, stałym elementem pielęgnacji stóp. Ich wygląd jest nie tylko kwestią higieny i estetyki, zdrowe stopy oznaczają sprawność i płynność ruchu. Gdy stopa w bucie poddawana jest stałym urazom, w naturalny sposób ciało stara się unikać bólu. Zmienia się sposób chodzenia, inaczej ustawia się stopę, nogę i w końcu ciało. Długotrwały proces zmian wpływa negatywnie na cały kręgosłup, trwale odkształca i deformuje układ kostny oraz samą stopę. Dlatego termin higiena stóp nie oznacza wyłącznie utrzymywania ich w czystości i częstego obcinania paznokci.
Wizyta u podologa w najwcześniejszej fazie problemów związanych ze stopą przywraca im lekkość i zdrowie. Warto zatem zadbać o regularne wizyty u specjalisty.